Bülent Arınç: 'Küskün olduğum kimse yok'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir program çıkışında gazetecilerin sorusu üzerine 'küskün olduğu kimsenin olmadığını' belirtip 'aktif siyaseti bırakma' sinyalleri verdi.

Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında, 'kızlı erkekli öğrenci evleri' tartışmasında farklı ifadeleri nedeniyle bir gerilim yaşanmıştı.

Bir gazetecinin Başbakan Erdoğan ile küskün oldukları iddialarını yönelttiği Arınç, “Şu anda siyasette küskün olduğum kimse yok” dedi.

İstanbul'da gerçekleştirilen Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi'nde konuşan Arınç, program çıkışı gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir soru üzerine Arınç, "Uzun yıllardır siyasetin içindeyim. Artık aktif siyasete son vermek gerektiğine inanıyorum. Benden başka söyleyen çıkmadı ama her siyasetçinin aktif siyaseti sonlandırması veya ara vermesi gerektiğini dünüyorum" dedi.

"Siyaseten küs olduğunuz biri var mı?" şeklindeki soruyu ise Arınç, "Şu anda yok." diye yanıtladı.

Hafta sonu Diyarbakır ziyaretini gündeme getiren bir başka soruya istinaden Arınç, "İnşallah Diyarbakır'daki programlara katılacağım. Sayın Başbakan davet ettiler." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de konuyla ilgili bir soruya dünkü açıklamasında, "Başbakan ile Arınç birlikte Diyarbakır'a gidecekler. Hiçbir problem yok. Başbakan'ın dediği gibi elini ovuşturanlar boşuna ovuşturmasınlar. Buradan onlara ekmek yok" diye cevap vermişti.

Arınç-Erdoğan 'çelişkisi'

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurucuları arasında olan Bülent Arınç ile Başbakan Erdoğan arasında önceki hafta ''kızlı erkekli evler'' tartışması sırasında görüş ayrılığına düşmüştü.

Kızılcahamam'da partisinin basına kapalı toplantıda konuşan Erdoğan'ın öğrencilerin kızlı erkekli konaklamalarına karşı önlem alınması için valiliklere talimat verdiği haberlerini yalanlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ertesi gün bizzat Başbakan tarafından yalanlanmıştı.

Daha sonra TRT Türk ile yaptığı bir mülakatta, çelişki konusunda açıklama yaparak "Çelişkinin sebebinin kendisi olmadığını" söylemişti.

AKP içindeki ağırlığına vurgu yapan Arınç, "hiçe sayılmaması gerektiğini" ifade etmişti.

Başbakan Erdoğan'a gönderme yaparak, "Hepimiz hata yapabiliyoruz" diyen Arınç, "Hükümet sözcüsü olarak açıklamamla, kendisinin Başbakan olarak konuşması arasında apaçık bir çelişki vardır... Bu çelişkiyi en güzel şekliyle izah etmesi dün, bugün ve yarın kendisinden beklenir." demişti.

Başbakan ise, önceki haftadan bu yana aralarında gerginlik bulunan yardımcısı Bülent Arınç'a seslenerek, ''Pusuda bekleyenlere asla fırsat tanımayacağız. Ellerini ovuşturanlara fırsat vermeyeceğiz. Heveslerini kursaklarında bırakacağız. Her bir arkadaşımın böyle bir mesuliyetle hareket edeceğine, düşman sevindirmeyeceğine yürekten inanıyorum'' demişti.

İlgili haberler