Rusya'dan Mısır'a 'silah satışı' gündemde

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Mısır’ın başkenti Kahire’de yapacağı görüşmelerde silah satışının da gündeme geleceği belirtiliyor.

Bu, Rusya’nın son yıllarda Mısır’a yaptığı en üst düzey ziyaret.

Görüşmelerde silah satışı anlaşmalarının 2 milyar doları bulacağına dair haberler geliyor.

Rusya’nın bu diplomatik atağı, ABD Başkanı Barack Obama’nın Mısır’a silah yardımında kesintiye gitme kararının ardından gündeme geldi.

Rusya’nın Pasifik’teki donanmasından Varyag kruvazörü de Mısır’ın en önemli limanı İskenderiye’ye altı günlük bir ziyaret gerçekleştiriyor. Böylece 1992’den bu yana ilk kez bir Rus savaş gemisi Mısır’a inmiş oldu.

Mısır’da El Wafd gazetesi, Mısırlı ve Rus yetkililerin görüşmesini “tarihsel” olarak niteledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, El Ahram gazetesine dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın iki yıldan uzun süredir Mısır’da demokratik değişim için desteğini ifade ettiğini belirtti.

Lavrov, “Mısır’ın mevcut krizi aşacağına ve toplumdaki tüm siyasi, etnik ve dini grupların çıkarlarını gözönünde bulunduracağına inancımız tamdır.” dedi.

Rus haber ajansı Ria Novosti’nin bildirdiğine göre, bu hafta başlarında Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, Rus devlet kanalı RT televizyonuna yaptığı açıklamada, Rusya’nın Mısır’a silah satışını düşündüğünü ifade etmişti.

ABD ise Ekim ayında, Mısır ordusuna yaptığı 1,3 milyar dolarlık yardımın büyük bir bölümünü askıya aldığını açıklamıştı.

Bu açıklama, devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarlarının gösterilerine yüzlerce kişinin ölümüne yol açacak tarzda müdahale edilmesinin ardından yapılmıştı.

Fakat ABD, Mursi’nin görevden alınmasını darbe olarak nitelemekten kaçınmıştı.

İlgili haberler