Silikon davasında denetçi firmaya tazminat cezası

Fransa’da bir mahkeme, yüzlerce kadının göğsüne tıbbi standartlara uymayan silikon takmakla suçlanan firmaya, AB güvenlik sertifikası veren Alman şirketini tazminat ödemeye mahkûm etti.

TÜV Rheinland Uluslararası Standartlar Sertifikasyon ve Denetim şirketi, kusurlu silikon üretmekle suçlanıp 2010 yılının Mart ayında kapatılan Fransız PIP (Poly Implant Prothese) adlı Fransız firmasına 17 yıl süreli AB güvenlik sertifikası vermişti.

Altı silikon dağıtım firması ve 1.700 kadın, ‘üstünkörü bir denetimle bile sorunların tespit edebileceği’ gerekçesiyle TÜV Rheinland şirketine 50 milyon euroluk tazminat davası açmıştı.

Mağdurların her birine ilk aşamada 3 bin euro ödenecek.

BBC’nin Paris’ten bildiren muhabiri Christian Fraser’ın aktardığına göre davacılar, mahkeme kararının kusurlu silikon taşıyan toplam 400 bin kadına tazminat ödenmesinin yolunu açabilecek bir karar olduğunu söylüyor.

TÜV Rheinland kararı temyize götüreceklerini duyurdu.

PIP’in kurucusu Jean Claude Mas’ın dolandırıcılık suçlamasıyla yargılandığı dava Marsilya’da devam ediyor.

Polis soruşturmasında, Jean Claude Mas’ın çalışanlarına ‘denetçiler fabrikayı gezerken kusurlu olan silikonları saklamaları’ talimatını verdiği ortaya çıktı.

Mahkemede konuşan, silikonların kalite kontrolünden sorumlu çalışan yalnızca ‘aşçılık sertifikası olduğunu’, laboratuvarda bir diğer görevli de daha önce pastacı olarak çalıştığını söyledi.

Jean Claude Mas’ın mahkeme kararının 10 Aralık’ta verilmesi bekleniyor.

İlgili haberler