Suriye'nin kimyasalları Arnavutluk'ta imha edilmeyecek

Arnavutluk Başbakanı, Suriye’nin kimyasal silahlarının kendi topraklarında yok edilmesine izin vermeyeceklerini açıkladı.

Başbakan Edi Rama, kimyasal silahların Arnavutluk’ta imha edileceği haberleri üzerine başkent Tiran ve ülke genelinde artan protestolar sonrasında bir açıklama yaptı.

ABD, Tiran yönetiminden Suriye’nin kimyasal silah malzemelerinin Arnavutluk’ta yok edilmesini talep etmişti.

Rusya’nın aracılığıyla varılan anlaşmada, mümkün olması durumunda Suriye’nin kimyasal silahlarının ülke dışında yok edilmesi planlanıyor.

Başbakan Rama, Arnavutluk’un böyle bir anlaşmanın parçası olmayacağını açıkladı.

Tiran’daki Amerikan Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada ise, Arnavutluk hükümetinin kararına saygı duyduklarını belirtti. Elçilik, ABD'nin Suriye kimyasal silahların imha edilmesi için müttefikler ve konunun muhatapları ile birlikte çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

Arnavutluk’un kararı sonrası kimyasal silahların imha edilmesini izleyen, merkezi Hollanda'nın Hague kentinde bulunan, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) konu ile ilgili toplantısını birkaç saat erteledi.

Şam yönetiminin kimyasal silahlarını yok etmek için hazırlanacak planın süresi Cuma günü doluyor.

BBC muhabiri Sebastian Usher, OPCW’nun en kısa sürede alternatif bir plan önermesi gerektiğini söyledi.

Fransa ve Belçika, Suriye’nin bin ton olarak tahmin edilen kimyasal silahlarının imha edilmesi için farklı yer önerilerinde bulundu.

Norveç ise kimyasal silahların Suriye’den sevk edilmesi için yük gemisi ve firkateyn gönderme taahhütlünde bulundu.

Fakat uzman eksikliği gerekçesiyle kimyasal silahları kendi topraklarında yok etmeyi reddetti.

Suriye'de kimyasal silahların üretiminde ve çeşitli savaş başlıklarına konulmasında kullanılan tüm teçhizat OPCW tarafından geçtiğimiz ay imha edilmişti.

İlgili haberler