Haiyan tayfunundan kurtulabilenler zor durumda

Filipinler'i vuran Haiyan tayfunundan kurtulmayı başaranlara yardımlar ulaştırılıyorsa da, yardım görevlileri, yaşanan felaketten bir hafta sonra durumun hala çok kötü olduğunu bildiriyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar (Médecins Sans Frontières) örgütünün sözcüsü Henry Gray, ellerinden geldiğince hızlı hareket ettiklerini ancak yardım malzemelerinin dağıtımında çok büyük lojistik sorunlar yaşandığını kaydetti. Gray, doğu Samar'daki Guiuan'a giden yardım görevlilerine dayanarak bölgede hayatta kalan 45 bin kişinin durumunun umutsuz göründüğünü, yöredeki hastanenin kasırga sırasında tahrip olduğunu aktardı.

Bununla birlikte, büyük tahribat gören Tacloban kentine Amerikan askeri uçaklarıyla yardım ulaştırılmaya başlandığı da haber veriliyor. USS George Washington uçak gemisi ve iki kruvazör dün Filipinler karasularına girdi.

ABD, bir hafta içinde diğer gemilerin de bölgeye ulaşacağını ve ülkeye görülmemiş boyutta yardım sağlanacağını kaydetti.

Filipinler İçişleri Bakanı Mar Roxas, BBC'ye yaptığı açıklamada geçen haftaki tayfunda ölenlerin 'resmi' sayısının 3.422 olduğunu kaydetti; ancak gerçek sayının bundan daha yüksek olabileceğini kabul etti.

Haiyan tayfununda ölenlerin sayısı hala belirlenemiyor. Felaketin en büyük boyutlarda yaşandığı Tacloban'da 4 bin kişinin ölmüş olabileceği belirtiliyor.

Bölgedeki BBC muhabiri, Filipinler hükümetinin şimdi uzun erimli onarım ve yapım çalışmalarını planlamaya başlaması gerektiğini kaydediyor. Bazı yerlerde konutların yüzde 90'ının tahrip olduğu, binlerce okulun kullanılamaz hale geldiği kaydediliyor.

Ülkedeki okullarda eğitim Ocak ayına dek durduruldu.

İlk tahminlere göre Haiyan tayfununun ülkede yol açtığı zarar 15 milyar dolar tutarında.

BM felaket değerlendirme heyeti başkanı Sebastian Rhodes Stampa, yardım çalışmalarının Tacloban üzerinde odaklandığını, ama en kısa zamanda Leyte ve Samar'a da yardım ulaştırılması gerektiğini vurguladı.

İlgili haberler