Eski Kıbrıs Cumhurbaşkanı Klerides öldü

Kıbrıs'ta siyasetin en etkin isimlerinden biri olarak yıllarca Türk tarafı ile pazarlıklarda yer almış eski cumhurbaşkanı Glafkos Klerides 94 yaşında öldü.

Klerides'in çeyrek asırdır şahsi doktoru olan Joseph Kasios, eski liderin yattığı özel klinikte öldüğünü açıkladı.

Yaklaşık 50 yıllık siyasi kariyeri boyunca adanın Türk kesimindeki muadili Rauf Denktaş'la Kıbrıs'ın birleşmesine yönelik pazarlıkları yürüten ve Rum hükmetinin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecine kılavuzluk eden Klerides, 1993'ten 2003'e kadar cumhurbaşkanlığı yaptı.

Eski Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği'ne resmen üyeliğin gerçekleştiği 2004'ten önce, Tasos Papadapulos'a karşı yarıştığı seçimi kaybetmişti.

1919'da Lefkoşa'da dünyaya gelen Glafkos Klerides, iktidardaki sağ kanat Demokratik Seferberlik Partisi DİSİ'yi 1976 yılında kurdu.

1983 ve 88 seçimlerindeki yenilgilerin ardından 1993'te göreve gelen Klerides sandıklarda art arda kaydettiği galibiyetlerle Kıbrıslı Rumların on yıl süresince cumhurbaşkanı oldu.

Klerides, adanın kuzeyindeki rakibi Rauf Denktaş gibi İngiltere'de hukuk eğitimi görmüştü.

Müzakare masasında anlaşamamış olsalar da, iki liderin buluşmaları sırasında birbirlerine karşı sergiledikleri dostça tavır dikkat çekerdi.

Halihazırdaki Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, Klerides'in ölüm haberi ardından ''Babam gibiydi'' sözleriyle üzüntüsünü ifade ederken, Parlamento Başkanı Yannakis Omirou, ''Bazı insanlar tarih yazarlar. Klerides, Kıbrıs'ın tarihidir. O gerçek bir devlet adamıydı.'' dedi.