Diyarbakır'da 'tarihi' gün

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün Diyarbakır'da bir araya geldi.

21 yıl aradan sonra Erdoğan'ın davetiyle Diyarbakır'a gelen Barzani, 50 araçlık bir konvoyla Habur sınır kapısından giriş yaptı.

Barzani'yi AKP Şırnak milletvekili Mehmet Emin Dindar ve Şırnak Vali vekili Mustafa Akgün karşıladı.

Mesud Barzani'yle birlikte Kürt sanatçı Şivan Perwer de 37 yıl sonra Türkiye'ye geldi. Barzani ve Perwer'i Diyarbakır'ın girişinde ise bin kişilik bir kalabalık karşıladı.

Başbakan Erdoğan da sabah saatlerinde Diyarbakır'a geldi.

Barzani: Yaşasın Türk-Kürt kardeşliği

Hürriyet'in haberine göre Erdoğan'ı Diyarbakır Havaalimanı'nda Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, BDP milletvekilleri Sırrı Sakık, Altan Tan ve Esat Canan karşıladı. Karşılamaya Leyla Zana'nın yerel kıyafetle geldiği dikkat çekti.

Erdoğan daha sonra Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti.

Erdoğan ve Barzani daha sonra birlikte tören alanına geldi. Barzani burada kalabalığa hitap etti, tüm Türk ve Kürtler'den barış sürecine destek istedi. Mesud Barzani konuşmasının son bölümünde Türkçe olarak "Yaşasın Türk-Kürt kardeşliği", "Yaşasın barış" dedi.

Başbakan Erdoğan, dün Barzani'ye yapacakları görüşmeyle ilgili olarak şunları söylemişti:

"Bu hafta sonu Diyarbakır'da tarihi bir süreci yaşayacağız. Toplu açılışlar gerçekleştireceğiz. 300 aileyi evlendireceğiz. Bunu çok daha farklı gerçekleştirelim çözüm sürecine yönelik bir taçlandırma yapalım dedik. Sayın Barzani'yi de davet ettik. İbrahim Tatlıses gibi Şivan Perwer gibi iki dostu da bir araya getirelim dedik. İbrahim Tatlıses de büyük bir felaketten sonra ilk defa sanatını icra edecek orada. Sayın Barzani ile orada siyasi görüşmelerimiz de olacak."

İlgili haberler