Mısır: Karşıt gruplar gösteriler düzenledi

Mısırlı göstericiler

Mısır'da kanlı protestoların ikinci yıl dönümünde, ordu desteğindeki hükümeti destekleyen gruplarla yönetim karşıtları ayrı ayrı mitingler düzenledi. Polis, ordu taraftarları ve karşıtları arasında çıkan çatışmalarda, göz yaşartıcı gaz atarak ordu karşıtlarını geri püskürttü.

Başkent Kahire'deki Muhammed Mahmud Caddesi'nde toplanan bir grup gösterici, 2011 Kasım'ındaki olaylarda ölen 40'ı aşkın insanı andı.

Bu arada bir başka grup gösterici, Tahrir Meydanı'ndaki bir anıta, açılışından sadece birkaç saat sonra saldırıya girişti.

Dün gece yüzlerce Mısırlı, ülkedeki ayaklanmalar sırasında ölenler için hükümetin bir anıt inşa ettirdiği Tahrir Meydanı'nda toplandı. Ancak bu sabah, ordu karşıtı sloganlar atan gruplar, anıta, kırmızı boyayla, hem hükümeti, hem de Müslüman Kardeşler'i kınayan yazılar yazdı.

2011 Kasım'ındaki olaylarda göstericilerle güvenlik güçleri arasında meydana gelen şiddetli çatışmalarda onlarca insan can vermişti.

Olaylar, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devrilmesinden sonra iktidarı ele geçiren Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'ni kınamak üzere düzenlenmişti.

Yüksek Konsey, iktidarı 2012 yılında Mısır'da yapılan ilk demokratik cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Muhammed Mursi'ye bırakmıştı. Mursi ise, geçen Temmuz ayında, aleyhinde düzenlenen protestolar ardından, yine ordu tarafından görevden uzaklaştırılmıştı.

Bugün kentin bir diğer semtinde toplanan ve devrik Cumhurbaşkanı Mursi'yi destekleyen onlarca kişi de, Mursi'nin yeniden göreve getirilmesi çağrısında bulundu.

İlgili haberler