Uçak tuvaletinde 24 külçe altın

Hindistan'ın doğusunda bir yolcu uçağının tuvaletinde toplam değeri 1,1 milyon dolardan fazla olan 24 külçe altın bulundu.

Yetkililer, Kolkata havalimanına inen Jet Airways'e ait uçağın tuvaletindeki altının temizlikçiler tarafından bulduğunu açıkladı.

Dünyanın en büyük altın tüketicilerinden biri olan Hindistan'da değerli madenin ithalatı, ülkenin bütçe açığının en büyük etkenlerinden biri olarak görülüyor.

Ülke yakın geçmişte altın ithalatına uygulanan gümrük vergisini %10'dan %15 seviyesine yükseltti.

Hükümet altına olan talebi azaltmaya çalıştığından bu sene üç kez gümrük vergisi arttırılmıştı. Hint halkı geleneksel olarak mali güvence sağlayacağını düşündüğünden altın topluyor.

Yerel basın organları birer kiloluk altın külçelerinin bulunduğu uçağın Tayland'ın başkenti Bangkok'tan geldiğini, ama Hindistan'da çeşitli yerlerde durakladığını aktarıyor.

Havalimanı müdürü BP Mishra AFP haber ajansına yaptığı açıklamada "Temizlik ekibi uçakta sıradan işlemler yaparken tuvalette iki torba içinde altın buldu." dedi.

Müdür olayla ilgili kimsenin gözaltına alınmadığını söylediyse de OneIndia haber sitesi bir şüphelinin sorgulandığını yazdı.

Altının değerinin 1,4 milyon doları bulabileceği tahmin ediliyor.