Nükleer görüşmeler: 'Tahran zerre kadar geri adım atmayacak'

İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney, Cenevre'de dünya güçleri ile görüşmeler yeniden başlarken, ülkesinin nükleer haklarından "zerre kadar" geri adım atmayacağını söyledi.

Hamaney, müzakerelere doğrudan müdahale etmeyeceğini, ancak İran temsilcileri için "kırmızı çizgiler" belirlediğini ifade etti.

ABD Başkanı Barack Obama ise senatörleri diplomasiye şans tanımaya ve İran'a yeni yaptırımları gündeme getirmemeye çağırdı.

Obama, İran ile yakın zamanda anlaşmaya varmanın mümkün olup olmadığı konusunda netlik bulunmadığını kaydetti.

İran, nükleer silah geliştirdiğine yönelik iddialar karşısında, nükleer programının barışçıl amaçlı olduğunu ifade ediyor.

Hamaney bugünkü televizyon konuşmasında, İsviçre'ye gitmeden önce İran müzakerecilerine net sınırlar konulduğunu söyledi.

İran temsilcileri BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya'nın yanı sıra Almanya'dan oluşan 'P5+1' grubundan temsilcilerle iki günlük toplantı için Cenevre'ye gitti.

'Kırmızı çizgiler'

İran'ın uranyum zenginleştirme "hakkının" resmen tanınması konusundaki ısrarı ve Fransa'nın Arak'ta inşa edilen reaktör konusundaki kaygıları nedeniyle bu ay yapılan diğer görüşmelerden sonuç alınamamıştı.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Hamaney, "Haklarımızdan zerre kadar geri adım atmamakta ısrarlıyız. Bu görüşmelerin ayrıntılarına müdahale etmiyoruz. Bazı kırmızı çizgiler ve sınırlar var. Bunların dikkate alınması gerekiyor." diye konuştu.

P5+1 grubuna "baskıyı arttırmama" çağrısında bulunan Hamaney, "İran halkının tüm dünya halklarına saygı duyduğunu ama saldırganlara asla unutmayacakları bir tokat indireceklerini" ifade etti.

Görüşmelerde İran'ı temsil edenlerden biri olan Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "İlerlemek için bir yol var" başlığıyla dün yayınladığı video mesajında, İran için nükleer enerjinin "geleceğin garanti altına alınması, ekonominin çeşitlenmesi, petrol kullanımına son verilmesi ve temiz enerji üretilmesi" ile ilgili olduğunu belirtti.

İngiltere de devrede

İngiltere Başbakanı David Cameron ise İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefonda görüştü. Bu, İngiltere ile İranlı liderler arasında 10 yıldan fazla bir süredir yapılan ilk görüşme oldu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Pazar günü yaptığı açıklamada, İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını %20'lik orta seviyede tutması, mevcut stoklarını azaltması ve Arak'taki ağır su reaktörünün inşaatını durdurması gerektiğini söyledi.

Uzmanlar İran'ın %20 zenginleştirilmiş uranyumu kısa sürede silah kategorisine yükseltebileceği ve Arak reaktöründe kullanılan yakıtın içerdiği plutonyumun nükleer silahlarda kullanıma uygun olduğu görüşünde.

İlgili haberler