Obama: İran'a yeni yaptırımları gündeme getirmeyin

ABD Başkanı Barack Obama, İran'ın nükleer programına ilişkin anlaşmazlıkta çözüm arayışına daha fazla zaman tanınması amacıyla Amerikalı senatörlerden ilave ekonomik yaptırımlar için bastırmamalarını istedi.

Beyaz Saray, Tahran'la bir anlaşmaya varılmazsa, İran'ın tesislerinde uranyum zenginleştirmeyi sürdüreceği uyarısında bulundu.

İran'ın BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi temsilcisi ve Almanya'yla yürüttüğü pazarlıklar çerçevesinde taraflar bugün Cenevre'de tekrar bir araya geliyor.

İran Dışişleri Bakanı Cavid Zarif, anlaşmazlığın çözülebileceğine inandığını söylüyor.

YouTube'da yayınlanan mesajında Zarif, ''Onurumuza saygı duyulmasını bekliyor ve talep ediyoruz. Biz İranlılar için nükleer enerji bir kulübe üye olmak ya da başkalarını tehdit etmek anlamına gelmiyor. Nükleer enerji bizim için kaderimizi başkalarının değil kendimizin belirlediği istikamatte bir atlayış, bir sıçrayış demek.'' diye konuştu.

Başkan Obama Salı günü Beyaz Saray'da Dışişleri Bakanı John Kerry ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'ın yanısıra senatörlerle bir araya gelerek İran konusunu görüştü.

Son günlerde Kongre'de Başkan Obama'nın çok aceleci davrandığı ve Tahran'a karşı daha sert bir tutum sergilemesi gerektiği yönünde artan eleştiriler dile getiriliyor.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise ''İran'ın nükleer programındaki ilerleyişi durdurma ve ana unsurlarını geriye döndürme fırsatımız var. Bu esnada da kapsamlı bir anlaşmaya varılıp varılamayacağı test edilecek.'' deniyor.

Beyaz Saray, ilk etapta bir anlaşma sağlanamazsa İran'ın zenginleştirilmiş uranyum stoklarını daha da büyüteceğini, yeni santrifüjler yerleştireceğini ve Arak kentinde bir plütonyum reaktörü geliştireceğini söylüyor.

Sözcü Jay Carney, senatörlerle görüşmesi sırasında Başkan Obama'nın, eğer yeni yaptırımlar devreye girecekse İran'ın şu anki anlaşma önerisini reddetmesi ya da kabul ettiğini söyleyip sonra uymaması durumunda hayata geçirilmelerinin en etkin yöntem olacağını söylediğini açıkladı.