Çin'den Japonya'ya 'ada resti'

Çin, Doğu Çin denizi üzerinde Japonya'nın hak iddia ettiği adaları da içeren bir alanı "Hava Savunma Tanıtma Bölgesi" ilan etti.

Çin Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bu bçlgeye giren uçakların belirlenen kurallara uymaması halinde "acil savunma önlemleriyle" karşı karşıya kalacağını duyurdu. Yeni karar Türkiye saatiyle Cumartesi 04.00'te yürürlüğe girdi. Japonya'da Senkaku, Çin'de Diaoyu adıyla bilinen adalar iki ülke arasında gerginlik kaynağı. Japon medyasında Çin'in bu kararının gerginliği daha da artırabileceği yorumları yapılıyor. Çin Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında 'bölgeye girecek uçakların uçuş planlarını bildirmesi, çift yönlü telsiz bağlantısına geçmesi ve uçağın kimliğinin belirlenmesine yönelik sorulara doğru ve zamanında yanıt vermesi gerektiği aksi halde, Çin silahlık kuvvetlerinin acil savunma önlemlerine başvuracağı' belirtildi. Çin resmi haber ajansı Şinhua tarafından Twitter'da yayımlanan bir haritaya göre söz konusu 'hava savunma tanıtma bölgesi' Doğu Çin denizinde Güney Kore ve Japonya'ya çok yakın bölgeleri de içeren çok geniş bir alanı kapsıyor.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yang Yujun, bu bölgenin "Çin devletinin egemenliğini korumak, kara ve hava güvenliğini sağlamak ve uçuş düzenini temin etmek için" ilan edildiğini söyledi. Sözcü, bu uygulamanın hiçbir ülkeyi hedef almadığını, Çin'in "her zaman uluslararası hukuk uyarınca geçiş haklarına saygılı olduğunu, uluslararası hava yolu şirketlerinin normal uçuşlarının bundan etkilenmeyeceğini" belirtti. Japonya henüz kararla ilgili bir açıklama yapmadı.

İlgili haberler