Ukrayna'da hükümetin AB politikası protesto edildi

Ukrayna'da 100 binden fazla kişi, hükümetin Rusya'nın baskısıyla Avrupa Birliği'yle ekonomik işbirliği anlaşmasını askıya alma kararını protesto etti.

2004'te yönetimi deviren ve "Turuncu Devrim" olarak bilinen gösterilerden sonraki en büyük eyleme muhalefet liderleri de katıldı.

Polis, bakanlıkların çevresindeki barikatı aşmaya çalışan göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Aynı saatlerde birkaç kilometre ötede hükümete destek için düzenlenen gösteriye ise 10 bin kişinin katıldığı belirtiliyor.

Kiev polisi, bakanlar kurulu toplantılarının yapıldığı binaya girmeye çalışan göstericilerin güvenlik güçlerine sis bombası atması üzerine göz yaşartıcı gazın kullanıldığını söylüyor.

Ukrayna, erteleme kararını Moskova'yla ilişkileri koparmayı göze alamayacağını söyleyerek geçen hafta almıştı.

AB'ye şantajcılık suçlaması

Rusya, Ukrayna'yı Belarus ve Kazakistan'ın üyesi olduğu kendi gümrük birliğine dahil etmeye çalışıyor.

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin Avrupa Birliği'ni, gelecek hafta Vilnius'ta yapılacak bir zirvede anlaşmayı imzalaması için Ukrayna'ya şantaj yapmakla suçlamıştı.

Kiev'deki Avrupa Meydanı'nda düzenlenen gösteriye ailece gelen birçok eylemci, "Avrupa'da yaşamak istiyorum", "Ukrayna Avrupa'nın parçasıdır" sloganları attı.

Emekli bir kimyager olan Voladimir Mnik adlı bir eylemci Associated Press ajansına "Avrupa'yla birlikte olmak istiyoruz. Çocuklarımızın bir geleceği olmasını istiyoruz ve Rusya'nın baskısına maruz kalmak istemiyoruz" dedi.

İlgili haberler