İran'la nükleer anlaşma petrol fiyatlarını geriletti

İran'ın 'yaptırımların yumuşatılması' karşılığında nükleer faaliyetlerini sınırlamasını öngören uluslararası anlaşma petrol fiyatlarında gerilemeye neden oldu.

Dünyanın en büyük dördüncü petrol üreticisi olan İran'ın ihracatı katı yaptırımlar nedeniyle darbe almıştı.

Anlaşma İran'ın petrol ihracatının altı ay sonra artmasını öngörmesine karşın Cenevre'den gelen haberler Orta Doğu'da gerilimin düşmesine neden oldu.

Asya piyasalarında günün açılış seanslarında petrol fiyatı yüzde 2 gerileyerek, varil başına 108 dolar civarında işlem gördü.

Barratt's Bulletin'in baş ekonomistlerinden Jonathan Barratt, ''İran'ın küresel ekonomiye yavaşça yeniden giriş yapabilmesine olanak sağlamak için kaldırılması için yumuşatılması gereken çok yaptırım var'' dedi.

Tahran'ın nükleer programını kontrol altına almak için başta ABD olmak üzere önde gelen ülkelerce uygulanan yaptırımlar ağırlıklı olarak İran ekonomisinin can damarı olan petrolü hedef alıyor.

Kasım 2011'de Washington İran merkez bankasıyla petrol ilintili iş yapacak mali kurumların ABD mali sistemine girişlerini engelleyeceği uyarısında bulunmuştu.

Avrupa Birliği de, İran petrolünün ithalini yasaklamıştı.

BBC Ekonomi Muhabiri Andrew Walker, İran'ın petrol üretiminin 40 yıl önceki en yüksek seviyesinden çok daha aşağılarda olduğuna işaret ederken, ''Doğalgaz sektöründe ise İran dünyada en büyük rezervlere sahip ülke olarak biliniyor. Eğer dünya ekonomisine tam olarak entegre olursa, İran'ın üretimi bugünden çok daha yüksek seviyelere çıkarabilecek yatırımlar yapma imkanı olacak'' görüşünü dile getiriyor.

İlgili haberler