RedHack soruşturmasında 14 kişi de serbest

RedHack ve Anonymous'a yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve Terörle Mücadele'nin 10. maddesi ile görevli Özel Yetkili Savcılık'ta sorgulanan aralarında oyuncu Barış Atay'ın da bulunduğu 14 kişinin tamamı serbest bırakıldı.

Savcılık dokuz kişiyi serbest bırakmış, beş kişiyi de utuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etmişti.

Nöbetçi Mahkeme, bu 5 kişiyi de gece saatlerinde serbest bıraktı. Böylece RedHack ve Anonymous'a yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 14 kişi de serbest bırakılmış oldu.

"Siber suç örgütü kurma, çıkar amaçlı örgüt kurma, üye olma, yardım etme” iddiasıyla sorgulanmak üzere dün sabah Ankara Adliyesi’ne götrülen 14 kişi, Özel Yetkili Savcılığa sevk edilmişlerdi.

Şüpheliler Özel Yetkili Savcı Hüseyin Şahin tarafından sorgulandı.

14 kişi hakkında bir yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Gözaltına alınanların kendileriyle ilgili olmadığını duyuran RedHack, sosyal medya üzerinden herkesi destek için Ankara Adliyesi çağırdı.

“Dostları, arkadaşları, yoldaşları çağırıyoruz” diye başlayan çağrıda “Biz orada olacağız seni de bekliyoruz” denildi.

CHP milletvekilleri İlhan Cihaner, Hüseyin Aygün ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap ve RedHack’in çağrısına uyan az sayıda vatandaş da destek için Ankara Adliyesi’ne gitti.

Servi: RedHack onurumuzdur

Serbest bıraklılanlar arasında bulunan Duygu Gürses ve Meltem Servi, gözaltında ve savcılıkta yaşadıklarını BBC Türkçe'ye anlattı.

Duygu Gürses gözaltı sırasında polisin kendilerine çok iyi davrandığını belirtti.

Meltem Servi de adliyede polislerin usülsüz uygulamaları olduğunu öne sürdü, adliye nezarethanesinde yüzlerini duvara dönerek ayakta durmalarının istendiğini ve polisle tartıştıklarını söyledi.

Servi, "Bu bir siber dava değil, siyasi davadır. Alevi, Kürt ve sosyalistlere yönelilk bir dava. RedHack onurumuzdur, bu davadan gocunmuyorum" diye konuştu.

Operasyon nasıl başladı?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı soruşturma kapsamında Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyon kapsamında 22 Kasım Cuma günü, 8 ilde RedHack üyelerinin bulunduğu öne sürülen 30 ayrı adrese eşzamanlı baskın düzenlendi.

Operasyon kapsamında oyuncu Barış Atay, Anonymous’un Türkiye temsilcisi olduğu öne sürülen N.A., Redhack’in kurucularından olduğu iddia edilen “Manyak” kod adlı bir kişi ve daha önceki RedHack davasında tutuklanarak 9 ay cezaevinde kalan 4 kişinin de aralarında bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin, Emniyet’te sorguları sürürken, evlerinin aranmasıyla ilgili de ilginç bir belge ortaya çıktı. Arama kararında, 22-24 Ağustos 2013 tarihlerinde arama yapılabileceği yazarken, Barış Atay ve diğer şüphelilerin evinde 22 Kasım tarihinde arama yapıldı.

İlgili haberler