Türkiye ve İran'dan ortak Suriye açıklaması

Tahran'da bir araya gelen Türkiye ve İran Dışişleri Bakanları Ahmet Davutoğlu ve Muhammed Zarif, Suriye konusunda görüş ayrılıkları olmasına rağmen siyasi bir çözüm bulunması konusunda işbirliği yapabileceklerinin sinyalini verdiler.

Tahran'da yapılan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı bakanlar kurulu toplantısı vesilesiyle ikili bir görüşme yapan Davutoğlu ve Zarif ayrıca bir ortak basın toplantısı da düzenledi.

Basın toplantısında Davutoğlu bölge sorunları, özellikle Suriye meselesinin çözümüne nasıl katkıda bulunabileceklerini ayrıntılı olarak konuştuklarını söyledi ve şöyle devam etti:

"Suriye, Lübnan ve tüm diğer bölge ülkelerinin istikrarı hem Türkiye hem İran için büyük önem taşıyor. Bölgedeki bütün sınırların korunması, ülke halklarının kendi kararlarını vermesi, istikrarlı ve güvenlikli bir bölgenin oluşması, teröre karşı ortak çalışma ve bölgedeki provokasyonlara karşı ortak hareket etmek, bunlar ele alınan konu başlıkları arasındaydı."

Zarif'den ateşkes vurgusu

İran Dışişleri Bakanı Zarif ise görüşmeden sonra bu işbirliği fikrini çok daha detaylandırdı ve İran Mehr haber ajansına göre, Ocak ayında Cenevre'de yapılması planlanan (Cenevre 2) Suriye barış görüşmeleri öncesinde ülkede ateşkes sağlanabilmesi için Türkiye ile birlikte taraflara baskı yapacaklarını söyledi.

Zarif, "Bütün çabalarımız Cenevre 2 toplantısından bile önce çatışmaya son verip bir ateşkes sağlamaya yönelik olmalı" diye konuştu.

İran Dışişleri Bakanı, "Tabii ki İran ve Türkiye Suriye konusunda farklı duruşlara sahip fakat bunları asgariye intirmeye çalışıyoruz. Burada önemli olan Suriye'deki savaşın sona ermesi ve siyasi bir çözüm bulunması. İran ve Türkiye'nin benzer yaklaşımda olduğu bir çok konu da var. Bunlardan biri de Suriye krizinin askeri yollardan çözülemeyeceği inancı. (Görüşmelere kadar) iki ay daha bekleyip Suriye halkının daha fazla acı çekmesini seyretmemeliyiz. Cenevre 2'den bile önce bir ateşkesin zemini hazırlanmalı. Bu Cenevre toplantısının da başarılı olmasını sağlayacaktır" dedi.

Suudi Arabistan'a da gidecek

Bir çok ertelemeden sonra orijinal olarak Rusya ve ABD tarafından bu yılın başlarında önerilen Cenevre 2 görüşmelerinin 22 Ocak 2014'de yapılması kararlaştırıldı.

Birleşmiş Milletler henüz kimin katılacağını açıklamış değil ama İran, koşul öne sürülmediği takdirde bu görüşmelere katılmaya hazır olduğunu açıkladı.

Suriye muhalefeti ise İran'ın görüşmelere katılmasına şiddetle karşı çıkıyor.

Ocak ayında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Türkiye'yi ziyaret etmesi, buna yıl içinde Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran ziyaretiyle karşılık vermesi bekleniyor.

Fars haber ajansı Dışişleri Bakanı Zarif'in de Türkiye'yi 17 Aralık'da ziyaret edeceğini duyurdu.

Zarif'in Türkiye'den önce Suudi Arabistan, Kuveyt ve Umman'ı da ziyaret edeceği açıklandı.

İlgili haberler