Tayland'da krize rağmen erken seçim yok

Tayland Başbakanı Yingluk Şinavatra, ülkede altı gündür devam eden ve hükümeti devirmeyi hedefleyen protestolara cevaben erken seçim ihtimalinin olmadığını açıkladı.

BBC'ye yaptığı açıklamada Yingluk, seçimler için ortamın yeterince sakin olmadığını söyledi.

Başbakan ayrıca bakanlık binalarını işgal eden göstericilere karşı güç kullanılması için talimat vermeyeceğini belirtti.

Bu sabah protestocular Bangkok'taki genelkurmay merkezine girerek orada gösteri yapmıştı.

2011'de Pheu Thai partisinin genel seçimleri kazanmasından bu yana başbakanlık yapan Yingluk, "Demokrasiyi korumamız gerekir." dedi.

BBC'den Jonathan Head'e verdiği mülakatta Başbakan, yeni seçim kararı almasının protestocuları tatmin edip etmeyeceğinden emin olmadığını vurguladı.

Tayland'da durumun "oldukça hassas" olduğunu ifade eden Yangluk, krize çözüm bulmak için görüşmelerde bulunma çağrısını tekrarladı.

Genelkurmaya baskın

Tayland'da hükümet karşıtı gösterilerin altıncı gününde bini aşkın protestocu genelkurmay merkezine zorla girdi.

Bir ordu sözcüsü, göstericilerin merkezin avlusuna açılan asma kilidi kırıp girdiklerini, daha sonra ise çekildiklerini açıkladı.

Meclisteki güven oylamasından başarıyla çıkan Başbakan Yingluk Şinavatra dün göstericilere sokak protestolarına son vermeleri çağrısında bulundu.

Fakat protestocuların lideri Suthep Thaugsuban başbakanın çağrısını reddetti.

Eski muhalif milletvekili Thaugsuban, "Onların çalışmasına artık izin vermeyeceğiz." dedi.

Genelkurmay yerleşkesine 1000'i aşkın göstericinin girdiği bildiriliyor.

Ordu adına açıklama yapan Albay Sansern Kaewkamnerd, göstericilerin binanın içine girmediğini kaydetti.

Olay yerindeki BBC muhabiri Johah Fisher, protestocuların genelkurmay merkezinin avlusunda toplanarak muhalif liderlerin konuşmalarını dinlediklerini belirtti.

Muhalif liderlerin, orduya, göstericilerin yanında yer almaları çağrısı yaptığı bildirildi.

Siyasi af tasarısı gösterileri başlattı

Muhabirimiz, ortamın gergin olmadığını, yetkililerin de göstericilerle çatışma haline girmekten kaçındığını belirtiyor.

İktidardaki Pheu Thai partisinin merkezinde de protestocuların toplandığı ve güvenlik önlemlerinin arttırıldığı bildiriliyor.

Bu hafta boyunca göstericiler hükümetin çalışmasına engel olmak için resmi binaları kuşatma altına aldı.

Gösteriler şimdiye kadar barışçıl geçti.

Pazar günü Bangkok'taki gösteriye 100 bin kişinin katıldığı, hafta içinde sayının giderek azaldığı, fakat bu hafta sonunda yeniden artmasının beklendiği kaydediliyor.

Protestocular, Başbakan Yingluck'un hükümetinin asıl olarak sürgündeki eski siyasi lider olan kardeşi Taksin Şinavatra'nın kontrolünde olduğunu söylüyor.

Hükümetin meclise sunduğu tartışmalı siyasi af tasarısının da Taksin'in cezasını çekmeden geri dönmesini sağlamak için önerildiği ifade ediliyor.

Senato, protestolara yol açan tasarıyı reddetti.

Tayland'daki son gösteriler, Taksin taraftarlarının düzenlediği ve iki aylık oturma eyleminde 90'dan fazla kişinin ölmesine neden olan 2010 gösterilerinden bu yana düzenlenen en büyük protestolar oldu.

İlgili haberler