Ukrayna-AB tangosunda yeni adım

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Litvanya'daki AB zirvesinde bir anlaşmaya varamasalar da ülkesinin ileride AB ile bir işbirliği anlaşması imzalamaya hala niyetli olduğunu söyledi.

Yanukoviç, AB'nin ülkesine yeterli büyüklükte yardım paketi sunmadığının da altını çizdi.

Genel olarak AB'nin ticari ve siyasi ortaklık anlamında en büyük kazancı olarak görülen Ukrayna, geçen hafta Moskova'dan gelen baskı üzerine beklenmedik şekilde, AB ile işbirliği anlaşmasından çekildiğini açıklamıştı.

Daha fazla AB yardımı talep eden Yanukoviç, şu an hapisteki eski Başbakan ve muhalefet lideri Yulia Timoşenko'nun serbest bırakılması yolundaki AB şartını da reddetti.

Yaşanan anlaşmazlık, AB ile Rusya arasında gerginliği artırırken Ukrayna, arada kalmış olmaktan şikayetçi oldu.

AB liderleri yaptıkları açıklamada Moskova'nın Ukrayna'ya anlaşmayı imzalamaması yolundaki baskıyı şiddetle kınadıklarını bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise AB'yi şantaj yapmakla suçladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya'nın blokla eski Sovyet ülkeleri arasındaki ilişkileri tehdit olarak görmemesi gerektiğini söyledi.

Merkel ayrıca Ukrayna'ya kapının hala açık olduğunun altını çizdi.

Avrupa Birliği dün Rusya ile daha yakın bağ uğruna Brüksel ile serbest ticaret anlaşmasını reddeden Ukrayna'yı ekonomik geleceğini riske attığı yolunda uyarmıştı.

Öte yandan AB liderleri, Gürcistan ve Moldovya geçici işbirliği anlaşmalarını karara bağladıklarını ilan etti.

İlgili haberler