Ukrayna'da muhalefetin gövde gösterisi

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Rusya'nın baskısıyla Avrupa Birliği'yle işbirliği anlaşmasını imzalamayı reddeden Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'e karşı protesto gösterisi düzenliyor.

Protestocular, seçimlere gidilmesi ve Yanukoviç'in azledilmesini istiyor. Başkent Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nda gösteriler sabaha kadar sürdü. Polis Cumartesi günü göstericilere göz yaşartıcı gaz ve copla müdahale etmiş, onlarca kişi yaralanmıştı.

Timoşenko'dan çağrı

Hapisteki muhalefet lideri eski Başbakan Yulia Timoşenko, protestoculardan yönetime "hesap sormasını" istedi.

Timoşenko kızı tarafından okunan mesajında Ukraynalılara, "Uçakla, arabayla ya da yürüyerek Kiev'e gidin. 1 Aralık'ta herkesi Kiev'de toplayın" dedi. Bu arada, Kiev'deki bir mahkeme başkentte 7 Ocak'a kadar gösteri yapılmasını yasakladı. Geçen hafta Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Avrupa Birliği'yle işbirliği anlaşması imzalanmasına yönelik hazırlıkları askıya aldığını duyurmuştu. Söz konusu anlaşma ticarette sınırların kaldırılmasını ve Ukrayna vatandaşlarına aşamalı olarak AB'ye seyahat kolaylıkları getirilmesini öngörüyor. Yanukoviç, bu kararı Rusya'nın baskısıyla aldığını açıklamıştı. Ukrayna Cumhurbaşkanı, anlaşmaya karşı çıkan Rusya'yla ticari ilişkilerin bozulmasını göze alamayacaklarını söyledi. Anlaşmanın Cuma günü Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta düzenlenen AB zirvesinde imzalanması planlanmıştı. Zirve sırasında muhalefet, taraftarlarını Kiev'deki Özgürlük Meydanı'nda toplanmaya çağırdı. Yanukoviç'in katıldığı zirve sürerken, meydanda toplanan 10 bin kadar gösterici "Ukrayna Avrupa'dır" sloganları attı. 3 bin kadar kişi de birkaç yüz metre ilerideki Avrupa meydanında Yanukoviç'e destek gösterisi yaptı. Zirvede AB yetkilileri Rusya'nın eski Sovyet cumhuriyetleriyle ilişkilerine müdahale etmesine müsamaha göstermeyeceklerini vurguladı. AB zirvesinde Gürcistan ve Moldova ile geçici anlaşmalar imzalandı.

İlgili haberler