Yeni postacılar: İnsansız hava araçları

İnternetten satış yapan perakende devi Amazon, müşterilere satın aldıkları ürünleri ulaştırmak için insansız hava araçlarını test ettiği duyurdu.

Amazon’un yönetim kurulu başkanı Jeff Bezos’un açıkladığına göre “Octocopter” adı verilen insansız hava aracı 2,3 kilogram ağırlığına kadar olan siparişleri 30 dakika içinde müşterilere ulaştırabilecek.

Amazon kullanıcılarının bu hizmetten faydalanması için biraz beklemesi gerekiyor. Bezos’un belirttiğine göre Amazon beş yıl içerisinde bu hizmete başlayabilecek.

CBS televizyonunda katıldığını 60 Dakika isimli programda konuşan Bezos, “kulağa sanki bilim kurgu gibi geliyor, ama değil ”dedi.

İnsansız hava aracı ile ilgili bilgi veren Bezos, şöyle konuştu:

“Yarım saat içinde dağıtım yapabiliriz. 2.3 kilograma kadar olan ürünlerin taşıyabiliriz. Bu da bizim toplam dağıtımımız yüzde 86’sına denk geliyor.”

Amazon'un yeni yöntemi

Birinci derece hava taşımacılığı olarak adlandırılacak yeni sistem Amazon’un büyümeyi artırtmak için başvurduğu yöntemlerden biri.

İnsansız hava aracının depodan paketi alarak müşterinin kapısına kadar götürdüğünü gösteren bir video da Amazon’un internet sitesinde yayınlandı.

Fakat bu hizmetin hayata geçmesi için Amerikalı yetkililerin onay vermesi gerekiyor.

Hükümet kurumları ve polisin insansız hava araçları kullanmasına izin veren Amerika Birleşik Devletleri Havacılık Dairesi geçtiğimiz yıllarda 1.400’e yakın projeyi onayladı.

Sivili havacılık da açılacak

Sivil hava sahasının 2015 yılında ABD, 2016 yılında da Avrupa’da her türlü insansız hava araçlarına açılması bekleniyor.

Amazon gerekli düzenlemeler yapıldığında insansız hava araçlarını teknolojik açıdan ticari amaçlı kullanmak için hazır olmak istediklerini belirtiyor.

Amazon’un Yönetim Kurulu Başkanı Bezos, Amerika Birleşik Devletleri Havacılık Dairesi’nin insansız hava araçlarına yönelik düzenlenmeler üzerinde çalıştığını söyledi.

Bezos 2015’ten önce bu sistemin kullanılmasına izin verilmesini umduklarını dile getirdi.

Bezos, bir gün insansız hava araçları ile dağıtımın tıpkı yoldaki kamyonlar kadar normal karşılanacağını düşünüyor.

İlgili haberler