Bülent Arınç'tan dershane açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dershanelerin özel okullara dönüşümü konusunu Ocak ayı içinde TBMM gündemine getirmek istediklerini ve dönüşüm sürecinin iki yıl alabileceğini söyledi.

Arınç, bakanlar kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Dershanelerin dönüşümü konusu Ocak ayı içinde mümkün olursa TBMM gündemine gelecek." dedi.

"Dershanelerin kapatılması gündemde değil. Kapanmalarının da kelime olarak kullanılması doğru değil." diyen Arınç, "Bu dönüşüm sürecinin sağlıklı olması için 2 yıllık süre ön görüyoruz. Eylül 2015. O tarihte dershanelerin okullaşma sürecinde son noktaya gelmesini öngörüyoruz" dedi.

Başbakan yardımcısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantının ardından ayrıca, ekonomik faaliyet yürüten dershanelerin kapatılmasının yasal olarak mümkün olmadığını da ifade etti.

"Kapanmalarının da kelime olarak kullanılması doğru değil. Anayasa buna karşıdır, hukukta bunun karşılığı dönüşümdür" diyen Arınç,"Biz dershanelerin geldiğimiz noktada öğrencilerimize takviye ders veren mekanizma olarak ihtiyaç kalmadığını düşünüyoruz. Bu projenin adı dönüşümdür. Dershanelerin özel okula dönüştürülme projesidir." şeklinde konuştu.

Dershnelerin kapatılacağı ya da dönüştürüleceği konusundaki tartışmalar hükümet ile Gülen cemaati arasında gerginliğe yol açmıştı.

İlgili haberler