Vatikan'da çocuk tacizine karşı komite

Papa Francis'in Katolik Kilisesi'ndeki çocuk istismarıyla mücadele için Vatikan'da bir komite kuracağı ve mağdurlara yardım edeceği açıklandı.

Bu yöndeki açıklama, Papa ve sekiz danışmanının yaptığı toplantının ardından, Boston Başpiskoposu tarafından yapıldı.

Söz konusu komitenin çocukların korunması için ne gibi programlar uygulandığı ve ne gibi yeni girişimlerde bulunulabileceği konusunda fikirler geliştireceği belirtildi.

Papa Francis, cinsel taciz iddialarını ele almanın Katolik Kilisesi'nin itibarı açısından çok mühim olduğunu söylemişti.

Buna karşın Birleşmiş Milletler birkaç gün önce rahiplerin, rahibelerin ya da keşişlerin çocukları taciz ettiği iddialarıyla ilgili olarak bilgi talep etmiş, ancak Vatikan bu bilgileri vermeyi reddetmişti.

İtalya'da kilisenin tacizine uğrayanlara destek veren bazı dernekler, Vatikan'ın açıklamasına şüpheyle yaklaşıyor.

Skandal

Katolik Kilisesi dünya genelinde cinsel taciz iddialarıyla ve bu iddiaların ciddiyetle ele alınmadığı suçlamalarıyla karşılaşmıştı.

Papa 16. Benediktus, bu soruna yeterince eğilmemekle suçlanmıştı.

Papa Francis ise bu yıl başlarında, çocuk tacizi konusundaki Vatikan kurallarını sıkılaştırmış, çocukların cinsel tacizini suç kapsamına almıştı.

Boston Başpiskoposluğu 2002 yılında Katolik rahiplerin karıştığı bir cinsel taciz skandalının merkeziydi.

Skandal sonucunda dönemin başpiskoposu görevinden ayrılmıştı.

Vatikan yetkililerinin, çocuk tacizi iddialarıyla ilgili olarak Ocak ayında Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi'ne ifade vermesi bekleniyor.