Fransa: Orta Afrika Cumhuriyeti'nde çatışmaya girdik

Fransız askeri birliklerinin Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui’deki havaalanı yakınlarında çatışmaya girdiği belirtiliyor.

Fransız ordusu sözcüsü, sivillere ve Fransız askerlerine ateş açan silahlı saldırganların etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

AFP’ye açıklama yapan Albay Gilles Jaron, silahlı bir kamyonet içinden sivillere ve Fransız askerleri üzerine üç kez ateş açıldığını, bunun ardından askerlerin saldırganlara karşılık verdiğini söyledi.

Jaron, araçtaki silahlı saldırganların etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Sözcü, iki silahlı saldırganın öldüğü çatışmada Fransız askerlerinden ya da sivillerden kimsenin yaralanmadığını ifade etti.

Saldırının Perşembe günü, yani Birleşmiş Milletler'in Fransa öncülüğündeki kuvvetlerin Orta Afrika Cumhuriyeti’ne askeri harekâtına onay vermesinden önce gerçekleştiği belirtiliyor.

Perşembe günü muhalif gruplar ve devrik devlet başkanının destekçileri arasında çıkan çatışmalarda 100’den fazla kişi yaşamını yitirmişti.

Çatışmalar yüzünden yüzlerce sivil sığınmak için 400’e yakın Fransız askerinin görev yaptığı havaalanı yakınlarına gitmişti.

Etnik gerilim

Saldırıdan birkaç saat sonra Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, sivilleri korumak amacıyla Orta Afrika Cumhuriyeti'neaskeri harekât başlatacaklarını açıklamıştı.

Hollande, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde bulunan 650 Fransız askerinin sayısının "birkaç gün, belki de birkaç saat içinde" ikiye katlanağını söylemişti.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, İngiltere’nin de C-17 tipi nakliye uçağını Fransız askerlerine yardımcı olması için gönderdiklerini açıkladı. Uçağın Aralık ayı boyunca üç uçuş gerçekleştirmesi bekleniyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Hristiyanlarla Müslümanlar arasındaki gerginliğin giderek tırmandığına dikkat çekiliyor.

Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkede Bozize'yi devirerek kendisini ülkenin ilk Müslüman devlet başkanı ilan eden Mişel Cotodia'nın iktidara gelmesinden sonra kamu düzeni bozulmuştu.

Cotodia, Seleka adlı kendi isyancı grubunu dağıtmış ve bazı gerillalar orduya katılmıştı. Ancak gözlemciler, başkentte bile kontrolün kimde olduğunun bilinmediğini söylüyor.

Cumhurbaşkanının devrilmesinden sonra kaosa sürüklenen 4 milyon 600 bin nüfuslu Orta Afrika Cumhuriyeti'nde çatışmalar nedeniyle nüfusun yaklaşık yüzde 10'unun ülkeyi terk ettiği belirtiliyor.

Ülkede şu an Afrika Barış Gücü'ne bağlı 2500 asker bulunuyor.

Birleşmiş Milletler'in bir yıl geçerli olacak kararına göre, bölgede görev yapacak Afrikalı askerlerin sayısı 3 bin 600'e çıkarken, yaklaşık 1200 Fransız askeri de bölgede konuşlandırılacak.

İlgili haberler