Cihat yanlısı militanlar Reyhanlı'da üsleniyor

El Kaide bağlantılı cihat yanlısı bazı yabancı militanlar, Suriye'ye geçmeden önce Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki evleri kullanıyor.

Suriye sınırına yakın olan bu evlerden birini militanlara kullandırtan bir kişi, BBC'ye buraya son üç ay içinde 150 kişinin geldiğini söyledi. El Kaide ile bağlantılı yabancı militanların Türkiye'den Suriye'ye giderken kullandıkları güzergahın giderek daha düzenli hale gelmeye başladığı belirtiliyor. Suriyeli muhalifler, cihat yanlılarının Suriye devrimini baltaladığını söylüyor.

'Bir-iki gün kalıp gidiyorlar'

Reyhanlı yakınlarında militanların kullandığı bir evin sorumlusu, BBC muhabiri Richard Galpin'e son 90 içinde evde 150'den fazla kişinin kaldığını söyledi, "Bunlardan 15-20'si İngilizdi. Arkadaşlarının daveti üzerine geliyorlar. Burada bir-iki gün kaldıktan sonra Suriye'ye gidiyorlar. Ülkelerine dönüşte uçaklarını beklerken de burada kalıyorlar" dedi. Fransa'dan gelen bir militan da "Biz hepimiz El Kaide'yiz. Binlerce kişiyiz. Dünyanın her köşesinde varız" diye konuştu. Fransa'da eskiden öğrenci olan militan, 8,000 üyesi olan bir gruba katıldığını söyledi. Militan, yakın bir zaman önce bu grubun radikal İslamcı Irak-Şam İslam Devleti örgütünün saflarına katıldığını söyledi. Son bir yıl içinde binlerce yabancı militan, Beşar Esad yönetimine karşı savaşmak için Suriye'ye gitti.

'Suriye'yi mahvetmeye geldiler'

Fakat Suriyeli isyancılar, bu militanların sadece rejime karşı savaşmadıklarını ve sistemli olarak Özgür Suriye Ordusu üyelerini de hedef aldıklarını söylüyorlar. Eski bir Özgür Suriye Ordusu komutanı, cihat yanlısı militanlar tarafından rehin alındıktan sonra Türkiye'ye kaçtığını söyledi. Bu komutan, "Bizim gerçek Müslüman olmadığımızı söylediler. Arkadaşlarımızı demir çubukla dövdüklerine şahit oldum. Başlarını cephanelik kasalarıyla ezip öldürdüler. Biz devrimi özgürlük ve eşitlik için yaptık. Ama cihat yanlıları bunu istemiyor. Suriye'yi mahvetmeye geldiler" dedi.

İlgili haberler