Mustafa Balbay tahliye oldu

Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay dört yıl dokuz ay sonra tahliye oldu.

Tahliye müzekkeresinin yazılmasının ardından Balbay Sincan Cezaevi'nden serbest bırakıldı.

Balbay'ı aralarında milletvekillerinin de bulunduğu büyük bir kalabalık karşıladı.

Balbay'ın tutuksuz olarak yargılanmasına devam edilecek.

Balbay: Bir girdim, bin çıkıyorum

Balbay, tahliyesinden sonraki ilk açıklamasında şunları söyledi:

"Haksızlıklara karşı sonuna kadar mücadele edeceğim. Ama bu kin güdülecek bir süreç değildir. Ben bu aşamada sonra Türkiye'de gerçekten hukuku arayanların barışın gelmesini isteyenlerin mücadelesine ortak olmak istiyorum. AYM'nin aldığı karar, önemli bir adımdır. Bunun hak kayıplarının telefisi için bir başlangıç olmasını temenni ediyorum. İlk yeminimi halka karşı etmek istiyorum. Önce aileme teslim oldum sonra büyük aileme; Türkiye'ye teslim olacağım. Açın artın bu kapıları. Arkada kalanlara kapıları ben kapatmışım gibi sorumluluk hissediyorum Bir girdim bin çıkıyorum."

Balbay'ın konuşması zaman zaman "Balbay Onurumuzdur" sloganlarıyla kesildi.

Yemin ne zaman?

CNN Türk canlı yayınına katılan CHP'li milletvekili Ömer Süha Aldan, Balbay'ın en kısa zamanda yemin ederek parlamento çalışmalarında yer almasını istediklerini, zamanlamayla ilgili kararı ise kendisinin vereceğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi geçen hafta, 34 yıl 8 ay hapse mahkum olan ve yaklaşık 5 yıldır tutuklu bulunan Mustafa Balbay'ın "seçilme haklarının ihlal edildiğine" ve "tutukluluğunun makul süreyi aştığına" oy birliğiyle hükmetmişti.

Anayasa Mahkemesi, Mustafa Balbay'la ilgili kararına gerekçe olarak siyasi haklarını kullanamamasını göstermişti.

Mahkeme ayrıca Balbay'a 5 bin TL tazminat ödenmesine karar vermişti.

Mustafa Balbay'ın avukatları, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geçtiğimiz hafta verdikleri dilekçede, müvekkillerinin tahliyesini talep etmişlerdi.

Balbay’ın Twitter hesabından duyurulduğuna göre savcı da Balbay’ın tahliyesini talep etti.

BDP'lilerin durumu ne olacak?

Diyarbakır Barosu, Balbay'ın durumunu emsal göstererek, hapiste bulunan Barış ve Demokrasi Partisi üyesi milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, İbrahim Ayhan, Gülser Yıldırım ve Kemal Aktaş'ın tahliye edilmesi için mahkemelere başvurdu.

İlgili haberler