Yardım kuruluşlarından Eş Şebab’a ödeme

İnsani yardım kuruluşlarının 2011’deki kıtlık sırasında Somali’de bazı bölgelere ulaşabilmek için eş Şebab’a ödeme yaptıkları ortaya çıktı.

İki düşünce kuruluşunun ortak kaleme aldığı ve bugün yayımlanan rapor, bir çok durumda Eş Şebab’ın yardımları dağıtmak için ısrar ettiği ve daha sonra kendi için sakladığını belgeliyor.

Rapora göre Eş-Şebab kontrolündeki bölgelerde faaliyet gösterebilmek için bazı kuruluşlar örgüte halen ödeme yapıyor.

2011 yılındaki kıtlık sırasında Somali’de 250 bin yaşamını yitirdi.

Deniz Aşırı Gelişim Enstitüsü ve Mogadişu merkezli Politika Çalışmaları için Miras Enstitüsü tarafından hazırlanan rapor, Eş Şrbab’ın yardım kuruluşlarından kayıt parası adı altında nasıl 10.000 dolar aldığını gösteriyor.

Raporda Baido isimli bölgede Eş Şebab’ın dağıtılan yardımın yarısı ile üçte ikisi arasındaki miktarı kendi savaşçılarına ayırdığı belirtiliyor.

Eş Şebab yardım kuruluşlarını takip etmek için bir hayli gelişmiş bir sistem kurdu.

Hatta örgüt, Yardım Koordinasyon Merkezi’ni de hayata geçirdi.

Somali’ye yardım da bulunmak isteyen insanı yardım kuruluşları bu merkezle işbirliği yapmak zorunda.

Terörle mücadele yasası kapsamında Eş Şebab ile işbirliği yapmak, insani yardım kuruşlarını da hukuki olarak risk altına sokuyor.

Raporda yardım kurumları ile ilgili casusluk yapanların Eş Şebab tarafından nasıl fazla erzak ile ödüllendirildiği de yazıyor.

Eş Şebab bölgede bazı kuruluşları yasaklarken, bazıları da örgütün talepleri yüzünden Somali’deki faaliyetlerine son verdi.

İlgili haberler