İran, ajanlıkla suçladığı 2 Slovakı serbest bıraktı

Slovakya Başbakanı Robert Fico ve dışişleri bakanı Miroslav Lajcak ani bir kararla Tahran'a gidip, İran'da Ağustos ayından bu yana tutuklu bulunan Slovak yamaç paraşütçülerinin serbest bırakılmasını sağladı.

İki gün süren görüşmeler sonucunda da Slovakya Başbakanı serbest bırakılan Slovak sporcularla birlikte ülkesine döndü.

Yamaç paraşütü yapan bir grup Slovakya sporcusu Mayıs ayında İran'da askeri bir tesisin fotoğraflarını çektikleri suçlamasıyla gözaltına alınmış ve ajanlık yapmakla suçlanmışlardı.

Sporcuların bazıları Eylül ayında serbest bırakılmıştı.

İran hapishanelerinde tutulmaya devam edilen son iki sporcunun kurtarılması için aylardır görüşmelerin sürdürüldüğü belirtiliyor.

Slovakya basınında çıkan haberlere göre, Slovak sporcuların serbest bırakılmasının ve Slovakya'nın Tahran büyükelçiliğine teslim edilmesinin ardından da Slovaklara saatler boyunca ülkeden çıkış izninin verilmediği ve bu nedenle de başbakan Fico'nun da bir gün daha Tahran'da beklemek zorunda kaldığı anlaşılıyor.

Slovakya ve İran arasında zanlıların serbest bırakılması görüşmelerinde pazarlığın ne üzerine sürdüğü, Slovakya'nın sporcuların serbest bırakılmasının karşılığı olarak bir vaatte bulunup bulunmadığı ise bilinmiyor.

2012 yılında yine bir Slovak yamaç paraşütçüsü İran'da tutuklanmış ve 2013 yılının Ocak ayında serbest bırakılmıştı. Matej Valuch adındaki sporcu İran makamları tarafından CIA adına çalışmakla suçlanmıştı.tarık