Rusya, Ukrayna'ya sattığı doğalgazın fiyatını indirdi

Rusya, Ukrayna'ya sattığı doğalgazın fiyatını 400 dolar'dan 268.5 dolara indirdi.

Karar, Kremlin'de Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç arasında yapılan görüşmelerde alındı.

Fiyat indirimine ilişkin anlaşma Gazprom ve Naftogaz arasında iki liderin hazır bulunduğu bir törende imzalandı.

Anlaşmayla, 2009'da eski Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko'nun imza attığı tartışmalı metin tadil ediliyor. Timoşenko bu anlaşmayla devleti zarara uğratmakla suçlanmış ve hapse atılmıştı.

Ukrayna'da Yanukoviç'in Avrupa Birliği'yle işbirliği anlaşmasını reddetmesi ve Rusya'yla ilişkileri derinleştirmesine yönelik protesto gösterileri devam ediyor.

Yanukoviç'in son dakikada AB'yle anlaşmayı imzalamaması ülkede büyük bir protesto dalgası başlatmıştı. Ukrayna Cumhurbaşkanı anlaşmayı Rusya'nın baskısıyla imzalamadığını kabul etmişti.

Muhalefet, haftalardır başkent Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nda Yanukoviç ve hükümetinin istifası ve seçimlere gidilmesi talebiyle eylem yapıyor.

'Güçlü bağlar'

2004'te 'Turuncu Devrim' adı verilen kitlesel gösterilerden bu yana bu denli büyük protestolar görülmemişti.

Ukrayna Rus gazına bağımlı. Özellikle Doğu Ukrayna'daki sanayi tesisleri, gaz fiyatlarının yüksekliğinden şikayet ediyordu.

Ukrayna sanayi ürünlerinin yüzde 75'i Rusya'ya ihraç ediliyor.

Putin görüşmeden sonra Ukrayna ve Rusya arasında yüzlerce yıldır güçlü bağlar bulunduğunu söyledi ve son iki yıl arasında düşen ticaret hacminin artırılacağını söyledi.

Yanukoviç de iki yıl önce imzaladıkları serbest ticaret anlaşmasını hayata geçirmek için Rusya ve diğer eski Sovyet cumhuriyetleriyle işbirliği yapacaklarını belirtti.

Rusya, Ukrayna'nın Belarus ve Kazakistan'la kurduğu gümrük birliğine dahil olmasını istiyor.

Ukraynalı muhalifler bunu yeni bir Sovyetler Birliği yaratma çabası olarak görüyor.