Birmanya'da afyon üretimi yine arttı

Birleşmiş Milletler, Birmanyalı çiftçilerin hayatlarını başka yollardan kazanma imkanı bulamamaları yüzünden bu yıl ülkede afyon üretiminin büyük artış gösterdiğini açıkladı.

BM tahminlerine göre, Myanmar adıyla da bilinen Birmanya'da, 2013 yılında afyon üretimi 870 tona ulaşacak.

BM Uyuşturucu ve Suç Dairesi'nce (UNODC) yayımlanan Güneydoğu Asya ile ilgili yıllık afyon raporunda, bu miktarın yılda yüzde 26 oranında bir artışı yansıttığı kaydedildi.

Yedi defadır yıllık afyon üretiminde artış kaydeden Birmanya, en fazla afyon üreten ülkeler sıralamasında Afganistan'ı izliyor.

BM, bu duruma yol açan etmenler arasında, bölgesel düzeyde eroin talebinin artışını ve büyük gelir sağlayacak başka tarım ürünleri bulunamamasını sayıyor.

BM yetkilileri, insanlara farklı gelir kaynakları bulunabilmesi için daha fazla çaba gösterilmesine ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

UNODC Genel Müdürü Yury Fedotov, "Gıda temini konusunda güvenlikleri olmayan yoksul köylüler, sürdürülebilir nitelikte başka tarım ürünlerine ihtiyaç duymakta. Aksi halde umarsız bir şekilde, çabuk nakit para getiren afyonu yetiştirmeye devam edecekler." dedi.

BM raporunda afyon üretiminin Şan ve Kaçin eyaletlerinde yoğunlaştığı kaydedildi. Ülkedeki afyon üretiminin yüzde 92'si Şan eyaletinde yapılıyor.

Her iki eyalet de yıllardır daha büyük özerklik talep eden etnik grupların çatıştıkları sınır bölgelerinde yer alıyor.

İlgili haberler