Kuzey Kore'de iktidar mücadelesinin fotoğrafları

Kuzey Kore'nin iki yıl önce ölen lideri Kim Jong-il için düzenlenen anma merasimlerinde ülkenin önde gelenleriyle çekilen fotoğraflar, ülkenin lideri Kim Jong-un'un tasfiye operasyonu ile ilgili önemli bir tablo ortaya koydu.

Kuzey Kore eliti, 17 Aralık tarihinde, Kim Jong-il ve onun babası Kim Il-sung'un, mumyalanmış bedenlerinin bulunduğu Kumsusan anıtında törenler düzenledi.

Törenler, bir yıl önce düzenlenenlerin aynısıydı fakat katılımcılar farklıydı.

Bir yıl arayla çekilen fotoğraflar, ülke yönetiminde yükselen ve geriye itilen, hatta idam edilen kişilere ilişkin çarpıcı bir resim veriyor.

Fotoğraflar üzerinden net bir sonuca varmak çok mümkün değil çünkü Kuzey Kore rejimi hem dışa kapalı hem de tahmin edilmesi zor.

Son fotoğrafta birçok yeni yüz var. Askeri üniformalıların sayısı da artmış.

Sağda durmaktan gelen güç

Kuzey Kore rejiminden kaçan bazı kaynaklar, fotoğrafta sağda durmanızın, sizin rejim için daha önemli görüldüğünüz anlamına geldiğini söylüyorlar.

Bunun ne kadar doğru olduğunu söylemek zor. Ancak, Yüce Lider'in sağında duranların daha büyük iktidar sahipleri olduğuna dair genel bir algı var.

Bu yıl ki törende olmayan isimler arasında en önemli görülenlerin başında Çang Sun-taek geliyor.

Çang'ın dul eşi Kim Kyong-hui de bu yıl ki resimde yok. Ancak bunun ne anlama geldiği kesin değil. Bazıları bunu Kim'in gözden düşürülmesinin sonucu olarak değerlendirirken, bazıları ise Kim'in kendisinin de eşini de kapsayan tasfiye operasyonunda görev almış olabileceğini söylüyor.

Çang'ın sık görüştüğü ve benzer reformist bakış açısına sahip olduğu düşünülen başbakan Pak Pong-ju tasfiye edilenler arasında yer almıyor.

2013 yılındaki anma töreninde, dikkatle izlenmesi gereken iki yeni isim öne çıkıyor. General Ri Yong-kil ve Savunma Bakanı Jang Jong-nam.

Resimde varlığı görünmez olan ancak etkisi hissedilen bir başka güç ise Çin.

Gizli polis

Kim Jong-il'in sağında sivil kıyafetlerle duran Kim ki-nam ve Çoe Tae-bok Çin ile ilişkileri olan isimler.

Bu kişiler, 2012 yılında da resimde yer alıyordu. Onların resme dahil olmaları göstermelik de olsa bir devamlılığın olduğu anlamına geliyor.

Sol tarafta duran ve gözden kaçırılmaması gereken bir başka isim ise General Kim Won-hong.

Gizli polisin başındaki Kim'in yıldızı da giderek daha fazla parlıyor.

Çang Sung-taek'in düşüşünde de kilit rol oynayan General Kim, 2012 yılında bir önceki sırada yer alıyordu. Bu yıl ise ön sıraya terfi etmiş. Kendisini muhtemelen daha fazla göreceğiz.

Yedili çete olarak görülen ve geçiş sürecinde görev alacak olan üç üye de ön sıradaki yerlerini koruyorlar.

İlgili haberler