Putin, Hodorkovski'yi 'affedecek'

Rusya lideri Vladimir Putin'in hapisteki muhalif işadamı Mihail Hodorkovski'yi yakında affedeceğini söyledi.

Putin 10 yıldır hapis yatan Hodorkovski'nin talebi üzerine işadamını insani nedenlerle affedeceğini belirtti.

Ancak avukatları Hodorkovski'nin böyle bir talebi olmadığını savundu.

Pek çok kişinin siyasi bir mahkum olarak gördüğü ve uzun süredir masum olduğunda ısrar eden Hodorkovski'nin cezası gelecek Ağustos ayında doluyor.

50 yaşındaki Hodorkovski ve ortağı Platon Lebedev üç yıl önce petrol hırsızlığı ve kara para aklama suçlamalarından da hüküm giymişti. İkili daha önce de vergi kaçakçılığı suçundan mahkum edilmişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargılamaları eleştirmiş, ancak davaların siyasi amaçlı olduğu iddiasını reddetmişti.

Eski petrol devi Yukos'un patronu olan Hodorkovski bir zamanlar Rusya'nın en zengin işadamıydı.

'İnsani nedenler'

Putin yıllık basın toplantısından sonra Kremlin'de gazetecilere yaptığı açıklamada daha önce Hodorkovski'den böyle bir istek almadığını söyledi.

Vladimir Putin "Sonra geçtiğimiz günlerde bana bir mektup yazıp affedilmesini istedi. Zaten 10 yıldır hapiste. Bu ağır bir ceza ve annesinin hastalığı nedeniyle insani nedenlerle affedilmesini istedi. Bence bu durum karşısında karar alınabilir ve af emri yakında imzalanabilir" dedi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da AFP Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada talebin Hodorkovski tarafından şahsen 'imzalandığını' söyledi.

Ancak Rus Ria-Novosti Haber Ajansına konuşan Hodorkovski'nin avukatı Vadim Kiluvgant "Müvekkilim böyle bir talepte bulunmadı ve başka birinin onun adına böyle bir talepte bulunup bulunmadığını da bilmiyoruz" dedi.

İlgili haberler