Uluslararası Af Örgütü: 'Suriye'deki gizli IŞİD hapishanelerinde tacizler yaygın'

Uluslararası Af Örgütü, Suriye'de el-Kaide ile ilişkili olan Irak ve Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) elinde olan gizli hapishanelerde işkence ve yargısız infazların çok yaygın olduğunu açıkladı.

Örgüt, IŞİD'in çok ciddi ihlallere giriştiğini ve çocukların kırbaçlandığını bildirdi.

IŞİD, Suriye'de hükümet güçleriyle çarpışan cihat yandaşı başlıca gruplardan biri ve ülkenin kuzeyinde güçlü varlık gösteriyor.

Uluslararası Af Örgütü, IŞİD'in 7 gizli hapishane kurduğunu kaydediyor ve "Rakka ile Halep'te halk, Isis'in uyguladığı yeni despotluğun altında eziliyor." dedi.

Bir milyon dolayında insanın yaşadığı Rakka kenti, tamamen IŞİD grubunun kontrolü altında.

Örgütün bölge başkanı Philip Luther, "IŞİD tarafından kaçırılıp tutuklanan kişiler arasında 8 yaşında çocuklar bile var. Bu çocuklar yetişkinlerle birlikte, aynı zalimce ve insanlık dışı koşullarda alıkonuyor." dedi.

Raporda, IŞİD tarafından göz altına alınanların, "sigara içmek ve evlilik dışı cinsel ilişkiye girmek suretiyle, İslamiyete karşı suç işlemek" veya rakip silahlı gruplara bağlı olmakla suçlandıkları kaydediliyor.

IŞİD'in Suriye'deki çatışmaları izleyen gazetecilerle bazı eylemcileri de göz altına aldığı belirtiliyor.

Af Örgütü'nün belgelediği ihlaller arasında, eski mahkumların tanıklıklarına dayanılarak, gözaltına alınmış insanların düzmece bir yargılama ardından hemen uzaklaştırıldığı ve öldürüldüğü olaylara yer veriliyor.

Çapı daha küçük olan ama diğer muhalif gruplara kıyasla çok daha sağlam mali kaynaklara sahip bulunan IŞİD örgütü, başta Irak olmak üzere, Libya, Tunus, Suudi Arabistan'dan ve Kuzey Kafkaslar ile Avrupa'dan gelmiş cihat yandaşlarından oluşuyor.

Ancak Rakka'daki muhalifler, BBC'nin Newsnight programında yaptıkları açıklamalarda, Isis'in giderek daha fazla Suriyeliyi bünyesinde topladığını belirtiyor.

Uluslararası Af Örgütü, IŞİD'e ve savaş suçu ile diğer büyük ihlallere girişen diğer gruplara silah temininin durdurulması için uluslararası kamuoyuna çağrıda bulundu.

İlgili haberler