Japonya'da yolsuzluk Tokyo valisini istifaya zorladı

Naoki Inose

2020 Olimpiyatlarının Tokyo'ya verilmesinde önemli rol oynamış olan Japonya başkenti Valisi Naoki Inose, kendisine yönelik siyasi baskılara boyun eğdi ve istifasını verdi.

Inose, son seçimler öncesinde, adı skandallara karışmış sağlık şirketi Tokushukai'den 50 milyon yen (480 bin dolar) tutarında para aldığını itiraf etti. Önceden Inose, söz konusu paranın sıfır faizli bireysel kredi olduğunu savunuyordu.

Associated Press Ajansı, Inose'nin, Tokyo'nun Olimpiyatlara ev sahipliği yarışını kazanmasında olumlu bir rol oynadığını ama Nisan ayında, "Olimpiyatlar için İstanbul'un, Tokyo'ya kıyasla daha az gelişmiş ve daha az donanımlı olduğunu" söylemesinin büyük tepki çektiğini belirtti.

Japon siyasi partilerinin liderleri, süregiden skandalın 2020 Yaz Olimpiyatları için yapılan hazırlıkları etkileyebileceğini belirterek kaygıları dile getirmişlerdi.

Japon devlet televizyonu NHK, Inose'nin istifasını açıkladığı ve yaptıklarından ötürü Tokyo halkından özür dilediği basın toplantısından görüntüler yayınladı.

Ülkede Inose'nin aldığı bağışla ilgili soruşturma devam ediyor.

Japonya Olimpiyat Komitesi Başkanı Tsunekazu Takeda, Vali Naoki Inose'nin istifasına rağmen 2020 Oyunları için hazırlıkların planlandığı şekilde süreceğini bildirdi.

İlgili haberler