Emniyette 14 Daire Başkanı görevden alındı

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında Emniyet Genel Müdürlügü'nde 14 Daire Başkanı görevden alındı.

Genel Müdürlükten yapılan açıklamada bakanlık makamı onayı ile Emniyet Genel Müdürlüğünde Teftiş Kurulu Başkanlığı, Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı, Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı, Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı, Asayiş Dairesi Başkanlığı, Güvenlik Dairesi Başkanlığı, Kriminal Dairesi Başkanlığı, Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı, Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı, Haberleşme Dairesi Başkanlığı, Koruma Dairesi Başkanlığı, İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı ile Arşiv ve Dökümantasyon Dairesi Başkanlığına atamalar yapıldığı kaydedildi.

Açıklamaya göre Teftiş Kurulu Başkanlığı kadrosunda Başmüfettiş olarak görevli 1. Sınıf Emniyet Müdürü Necmettin Emre, Teftiş Kurulu Başkanlığına getirildi. Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı kadrosunda Başmüfettiş olarak görevli 1. Sınıf Emniyet Müdürü Musa Tiyek Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığına, Özel Güvenlik Dairesi Başkanı 1.Sınıf Emniyet Müdürü Hacı Yusuf Karababa, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığına getirildi.

Teftiş Kurulu Başkanlığı kadrosunda Başmüfettiş olarak görevli 1. Sınıf Emniyet Müdürlerinden Seyithan Bulu Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığına, Ünal Acar Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığına, Battal Gazi Örümcek Asayiş Dairesi Başkanlığına, Arif Çankal Güvenlik Dairesi Başkanlığına, Kemal Pelit Kriminal Dairesi Başkanlığına, Ahmet Karacabey Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığına, Ahmet Kemal Yüzgüleç Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığına, Murat Kocak Haberleşme Dairesi Başkanlığına, Hasan Adak İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığına, İdris Karabörk Arşiv ve Dökümantasyon Dairesi Başkanlığına atandı.

Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı kadrosunda Merkez Emniyet Müdürü olarak görevli 1. Sınıf Emniyet Müdürü İbrahim Kulular Koruma Dairesi Başkanı oldu.

İstanbul'un eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın operasyonlar sonrasında görevinden alınmıştı.

Çapkın yerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Selami Altınok dün görevine başladı.

Çapkın'ın öncesinde ise Salı günü İstanbul Emniyeti'nden 11 şube müdürü de görevinden alınmıştı.

Gözaltında bulunan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, işadamı Reza Zarrab ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, işadamı Ali Ağaoğlu, Halk Bank Genel Müdürü Süleyman Aslan adliyeye getirildi.

Gözaltındaki sanıklar adliyeye sevk edilmeden önce Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi.

Ağaoğlu spekülasyonu

İşadamı Ali Ağaoğlu’nun serbest kaldığının iddia edilmesi adliye önünde yakınları ve polis arasında gerginliğe neden oldu.

Ağaoglu’nun serbest bırakıldığı iddiası resmi makamlarca doğrulanmadı.

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltına alındıktan sonra Adliye'ye sevk edilen sekiz kişi tutuklandı.

Adliye'ye sevk edilen iki kişi ise savcılık tarafından serbest bırakıldı.

Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi, gözaltında tutulan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in kardeşi Sebahattin Demir, Kader Demir, Mustafa Bayhan, Yene Çavdar, Selim Velioğlu, Ümit İsa Döğer ve İmren Özbey'in, "rüşvet için anlaşmak suretiyle rüşvet almak ve vermek" suçlarından, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların tespit edilmesi nedeniyle tutuklanmasına karar verdi.

İlgili haberler