Sunday Times: Erdoğan'a yönelik en büyük tehdit

İngiltere'de yayımlanan Sunday Times gazetesi Türkiye'deki yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını, Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığına yönelik en ciddi tehdit olarak niteledi.

Gazetenin haberinde, Erdoğan'ın, adını geçirmeden, soruşturmanın ardında olmakla suçladığı Amerikan Büyükelçisi Francis Ricciardone'ı sınır dışı etmekle tehdit ettiğini belirtti.

Erdoğan'la Gülen arasındaki kavganın AKP'nin desteğinin tabanını oluşturan koaliyonunu tehdit ettiği öne sürülen haberde özetle şöyle deniyor:

"İktidardaki ilk 10 yılında, Erdoğan ve Gülen, İslami ideallere dayanan ortak bir vizyona sahipti ve eski laik seçkinleri devirmek için işbirliği yaptılar. Yüzlerce askerin hapse atıldığı iki büyük soruşturmanın arkasında polis ve yargıdaki Gülen sempatizanlarının olduğuna inanılıyor. Daha sonra Erdoğan ve Gülen arasında güvensizlik başladı. Lehigh Üniversitesi'nden Türkiye uzmanı Henri Barkey, 'Askerler yenilgiye uğratıldıktan sonra Erdoğan, Gülen hareketini çok güçlü olarak görmeye başladı' diyor."

Gazete, Gülen'in bir vaazında Erdoğan'ı üstü kapalı olarak "firavun" olarak nitelediğini Cuma günü de "Allah onların evlerine ateşler salsın" dediğini aktardı.

Gazete yolsuzluk soruşturmasının Erdoğan'ın büyük destek gördüğü Kasımpaşa'da bile kaygı yarattığını belirtti.

İlgili haberler