Başbakan Erdogan: Hesabını biz de sorarız hukuk da sorar sorar

Pakistan ziyaretinden dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Ankara Esenboğa Havalimanı'nda bir partili grubu karşıladı.

Erdoğan buradaki konuşmasında "Şu 17 Aralık'ta hükümetimize karşı yapılan bu operasyonlarda bilesiniz ki bunun perde arkası milli iradeyedir, milletedir. Burada bir tercih var, ya millet ya zillet. İnanıyorum ki millet diyenler kazanacak. Zillete tabii olanlar yine kaybedecek." dedi.

Başbakan ayrıca, "Hiç endişe etmeyin. Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz. Hep şunu söylüyorum, bize Bosna'nın, Şam'ın, Kahire'nin, Bağdat'ın, Myanmar'ın duaları yeter. Kardeşlerim bu akşam buradan bir şey daha söylüyorum. Bedduaya lanet, duaya davet diyorum." şeklinde konuştu.

“Biz bedduaya değil dua ile emin olunduk. İnananlar birbirlerine karşı dua ile emin olunmuşlardır, beddua ile değil”, diyen Erdoğan, yolsuzluk operasyonu ile ilgili olarak, “Milletin, tüyü bitmemiş yetimin hakkını milletin kesesinden kasasından alan varsa bunun hesabını biz de sorarız hukuk da sorar.” dedi.

Erdoğan konuşmasında ayrıca, "Onlar tuzaklarını kurmaya devam etsinler ama halkın ve hakkın tuzağından daha büyüğü yoktur. Çalışmaya, daha çok kenetlenmeye gayret edeceğiz. Benim sizden bir ricam var. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Sizi bu anlamlı buluşmadan, buraya gösterdiğiniz ilgi ve alakadan ötürü kalbi duygularımla selamlıyorum. Unutmayın 30 Mart bir milattır. Onun için daha çok gayret. Geceniz hayırlı olsun, birliğimiz daim olsun." dedi.

Bu arada rüşvet operasyonu sonrası Türkiye'de Amerikan Büyükelçisi Frank Ricciardone'yi hedef alan suçlamaların ardından, Amerikan Dışişleri Bakanlığı sonunda yazılı bir açıklama yaptı.

Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki'nin imzasıyla yayınlanan bildiride "Türk medyasının bazı unsurları tarafından büyükelçimize, yönelik devam eden temelsiz saldırıları son derece rahatsız edici buluyoruz" denildi ve bu konudaki kaygıların Türk yetkililere de iletildiği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yolsuzluk operasyonlarıyla ilgili yaptığı ilk açıklamada "Yolsuzluk varsa üstü kapanmaz. Herkesin rahat olması gerekir" demişti.

Kültür Sanat Büyük Ödülleri töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, "Türkiye'de son 10 yılda köklü reformlar yapıldı. Hukuk alanında siyaset alanında. Bu reformlar doğrultusunda şeffaflaşma yaşandı. Bunların yaşandığı bir ülkede yolsuzluk yanlış varsa üstü kapanmaz. Bunu bilin. Burası 15 yıl önceki Türkiye değil artık. Herkesin rahat olması gerekir." dedi.

İddiaların mahkeye taşındığını vurgulayan Gül, 'Türkiye'de yargının bağımsız ve tarafsız olduğunu' söyledi ve "Mahkeme titiz bir şekilde dosyayı inceleyecek. Ardından tartışma ve iddialarla ilgili bir karar verecek. İşin aslını ortaya çıkaracak. Bunu herkesin beklemesi lazım. Mahkeme bunu en doğru şekilde çıkaracaktır. Hepimiz adına millet adına doğruyu söyleyecektir." diye konuştu.

Gül "Demokratik hukuk devletinde çalışanların hepsinin bireysel farklılıkları düşünceleri olabileceğini, farklı akımlara bağlı olabileceklerini, ancak devlet ve kamu söz konusu olduğunda başka hiçbir dayanışma ve ilişkisi olamayacağını" söyledi ve bunun temel bir ilke olduğunu vurguladı.

'Uzun uzun konuştuk'

Cumhurbaşkanı Gül geçmişteki davalarda da benzer usulsüzlük iddialarının dile getirildiği hatırlatılınca da "Dün de bu tür şeyler oluyordu. Ben bu tip yanlışlıklara başından beri dikkat çektim. Türkiye AB ile müzakere yapan, reform adımları atan bir ülke. Bu reformların uygulanması gerekir." dedi.

Gül soruşturmada adı geçen bakanların konusunda da "Bakanlarla ilgili Sayın Başbakan ile uzun uzun konuştuk. Kendisinin de bu konuda düşünceleri var. Hazırlık ve değerlendirme yapıyor. Ben de düşünceleri kendisine aktardım. Gelince görüşeceğiz. Sorunuzun cevabını o görüşmeden sonra duyacaksınız." şeklinde konuştu.