Öcalan: Devletle görüşmelerimiz olumlu geçiyor

Hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan, kendisini İmralı Adası’nda ziyaret eden yeğeni ve kız kardeşi aracılığıyla verdiği mesajda, “Devlet heyeti ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu son görüşmelerimiz olumlu geçiyor” dedi.

Fırat Haber Ajansı ANF’nin haberine göre Abdullah Öcalan’ın kardeşi Fatma Öcalan, yeğeni Dilek Öcalan ve İmralı F tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kalan tutsaklardan Cumali Karasu’nun vasisi Pervin Oduncu 23 Aralık Pazartesi günü İmralı Adası’nda Abdullah Öcalan’la bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Dicle Haber Ajansı DİHA’ya konuşan Dilek Öcalan, barış görüşmelerine ilişkin Abdullah Öcalan’ın şu sözlerini aktardı:

“Devlet heyeti ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu son görüşmelerimiz olumlu geçiyor. Görüşmelerimizin bu şekilde gitmesi şu an itibarı ile iyidir.”

Diğer yandan Abdullah Öcalan’ın, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkan vekili Pervin Buldan’la İmralı Adası’nda yaptığı görüşmeden yeni fotoğraflar paylaşıldı.

ANF’nin haberine göre önce sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların orijinalleri daha sonra DİHA tarafından yayımlandı.

'Fotoğraflar iyi çıkmamış'

ANF, Dilek Öcalan’ın fotoğraflarının paylaşılmasıyla ilgili Abdullah Öcalan’a ‘ne düşündüğünü’ sorması üzerine PKK lideri şu yanıtı verdiğini aktarıyor:

“Fotoğraflar iyi çekilmiş fotolar değil. İyi çıkmamış. Ayrıca bizim arkadaşlar tarafından yayımlanmamış.”

Abdullah Öcalan’ın ‘sağlığının iyi olduğunu’ ifade eden yeğeni Dilek Öcalan, daha önce odada yuvarlak bir masa olduğunun söylendiğini, “bu sefer ise odayı ikiye bölen bir masa olduğunu” belirtiyor ve “Eskiden temas olanağı daha fazlaymış. Sadece ellerimizi uzatıp ayağa kalkıp selamlaşabildik” diyor.

Ağabeyini en son 4 Kasım 2013’te ziyaret eden kız kardeşi Fatma Öcalan’ın ise görüşmeye ilişkin herhangi bir açıklama yapmadığı kaydedildi.

Pervin Buldan da daha önce yayımlanan fotoğraflar için Twitter’dan paylaştığı mesajında ‘fotoğrafların gerçek olduğunu’ belirtmiş, “Bizim adadaki çalışma ortamımız. Ancak bize verilen fotoğraflardan biri değil. Bizden çıkmadı. Nereden çıktığını da bilmiyorum” demişti.

İlgili haberler