Telegraph: 'AB'den Türkiye'ye polis uyarısı'

Türkiye'deki yolsuzluk operasyonlarına sayfalarında yer ayıran İngiliz gazete Telegraph, polislerin görevlerinden alınmasına Avrupa Birliği'nin verdiği tepkiyi okuyucularına aktarıyor.

Gazetenin haberi şöyle: "Brükselli yetkililer, hassas bir yolsuzluk soruşturmasını engellemeye çalışmakla suçladıkları Türkiye'nin İslamcı başbakanını, ülkesinin Avrupa Birliği'ne üye olma girişimini baltalama riskiyle karşı karşıya olduğu yönünde uyardı.

Erdoğan partisinin üst kadrolarına kadar ulaşan bir yolsuzluk operasyonunun uygulanmasına yardımcı olan yaklaşık bin polisi görevden aldı. Kendisi operasyonun siyasi bir karalama kampanyasının parçası olduğunu söylediyse de, iddialar daha şimdiden yaz aylarında görülen protestoların tekrarına yol açtı.

Dün gece eylemciler ve polis İstanbul sokaklarında çatışırken Avrupa Birliği, Türkiye'nin AB üyeliği için hayati önem taşıyan adaletin bağımsızlığı şartını ihlal ettiği yönünde Erdoğan'ı uyardı.

AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Füle'nin bir sözcüsü 'Son gelişmeler ve emniyet müdürlerinin görevden alınması, soruşturmaların bağımsızlığı, verimliliği ve tarafsızlığı konusunda ciddi soru işaretleri oluşturuyor." dedi.

İlgili haberler