DSİP eski genel başkanı Doğan Tarkan öldü

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) Merkez Komite üyesi, sol siyasetçi Doğan Tarkan İstanbul’da geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.

Tarkan’ın gün içinde Taksim Metrosu girişinde kalp krizi geçirerek Şişli Etfal Hastanesi’ne kaldırıldığı ancak müdahalelere rağmen kurtarılamadığı belirtiliyor.

Tarkan ve DSİP Türkiye kamuoyunda, 2010'daki Anayasa Referandumu'nda 'Yetmez Ama Evet' kampanyasının içerisinde yer alarak dikkat çekmişti.

1970’li yıllarda Kurtuluş örgütü mensubu yer alan Tarkan, İngiltere’de kaldığı dönemde Troçkist çizgideki Sosyalist İşçi Partisi (SWP) içinde yer almıştı.

Tarkan’ın da içinde yer aldığı bir grubun çıkardığı Sosyalist İşçi dergisi daha sonra bir partiye dönüşmüş ve DSİP kurulmuştu.

Tarkan 1997 ile 2013 yılları arasında partinin genel başkanlığını yürütmüştü.

DSİP’in 2010 Anayasa Referandumu’nda içinde yer aldığı 'Yetmez Ama Evet' kampanyası, Türkiye kamuoyunda dikkat çekerken Türkiye sol siyaseti içerisinde tartışmaya neden olmuştu.

DSİP’in son genel konferansında genel başkanlık kaldırılarak eş başkanlığa geçilmiş, Meltem Oral ve Şenol Karakaş eş başkanlığa seçilmişti.

Konferansta Doğan Tarkan ise Merkez Komite üyeliğine seçilmişti.

Tarkan’ın cenazesinin yarın, ikindi namazından sonra Karacaahmet mezarlığındaki Şakirin Camii’nden kaldırılacağı açıklandı.