Eski Mısır başbakanı Kandil tutuklandı

Mısır polisi devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yönetiminde Başbakanlık yapan Hişam Kandil'i tutukladı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Hişam Kandil'in dağlık bir bölgede Sudan'a kaçmaya çalıştığı sırada kaçakçılarla birlikle yakalandığı söylendi.

Başbakanlığı sırasında 1996 yılında özelleştirilen bir şirketin yeniden kamulaştırılması yönünde mahkeme emrini uygulamayı reddetmesinden dolayı Kandil bir yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Askerlerin Mursi'yi devirmesinden iki ay sonra, Eylül ayında Kahire'deki bir temyiz mahkemesi bir önceki kararı onamıştı.

Kandil, Avrupa Birliği arabulucularıyla toplantılarda Mursi yanlısı İslamcı grupların oluşturduğu ittifakı temsil ediyordu.

Arabulucular da askerlerin desteklediği hükümeti, Müslüman Kardeşler'in de dahil olacağı katılımcı bir geçiş sürecinin başlatılması yönünde ikna etmeye çalışıyordu.

Ama Ağustos ayınca yetkililerin Müslüman Kardeşler'e yönelik operasyonlar başlatmasının ardından kendisi de dikkat çekmemeye çalışıyordu.

Operasyonlar sırasında yüzlerce insan ölürken binlerce kişi de gözaltına alınmıştı.

2012 yılının Ağustos ayında göreve başlandığında Mısır'ın 1954 yılından bu yana en genç başbakanı olan Kandil, Müslüman Kardeşler veya başka bir İslami siyaset grubuna üye olmasa da dindar olduğu söyleniyor.

İlgili haberler