AKP'de iki milletvekili istifa etti

AKP Merkez Yürütme Kurulu tarafından ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilen milletvekillerinden Erdal Kalkan'ın ardından Haluk Özdalga da partisinden istifa etti. Ertuğrul Günay'ın da basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Bugün 'kesin ihraç' istemiyle parti disiplin kuruluna sevk edilen üç milletvekilinden biri olan İzmir Milletvekili Kalkan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "Kalkınma Partisinden istifa ediyorum. Biliniz ki Dünya dönüyor [Halkımız da] aptal değil, yolunuz kapalıdır." dedi.

AKP'ye "askeri müdahale döneminde girdiğini" söyleyen ve "12 Mart'ları 12 Eylül'leri,28 Şubat'ları, 27 Nisan'ları yaşadığını" belirten Kalkan, "Siyasi partiler kimsenin babasının çiftliği değildir. Hele Sn Tayyip Erdoğan'ın değil, onlar milyonlarca insanın yarattığı sosyal varlıklardır." dedi.

Twitter üzerinden yaptığı açıklamada 'yolsuzluk ve rüşvet' soruşturmasına da değinen İzmir milletvekili, hükümet ve iktidarın "yolsuzlukları, hırsızlıkları, soygunu engellemek için var olduğunu" söyledi.

Kalkan'ın istifası öncesinde AKP parti sözcüsü Hüseyin Çelik, yaptığı yazılı basın açıklamada Merkez Yürütme Kurulu'nda İzmir milletvekilleri Ertuğrul Günay ve Erdal Kalkan ve Ankara milletvekili Haluk Özdalga'nın 'kesin ihraç' istemiyle disiplin kuruluna sevk edilmesine karar verildiğini bildirmişti.

İlgili haberler