Tayland: Hükümet seçim erteleme çağrısını reddetti

Tayland hükümeti, yoğunlaşan protestolara ve seçim kurulunun çağrılarına rağmen Şubat'taki seçimleri ertelemeyeceğini açıkladı.

Haftalardır süren protestolarda ilk kez bugün can kaybı olduğu, bir polis memurunun ateşli silahla öldürüldüğü belirtildi.

Seçim Kurulu, kampanya sürecinde adayların güvenliğine ilişkin endişelerden ötürü seçimlerin ertlenmesi çağrısında bulunmuştu.

Fakat Yingluck Shinawatra hükümeti parlamentonun dağıtılmış olduğunu ve seçimleri ertelemek için bir yasal neden bulunmadığını ifade etti.

Protestocular hükümetin istifasını ve yerine geçici bir "halk konseyi" getirilmesini talep ediyor.

Başbakan yardımcısının yaptığı açıklamada, seçimleri ertelemenin daha fazla şiddete neden olacağı ifade edildi.

Tayland'da haftalardır süren protestoların ardından Başbakan Yingluck 2 Şubat'ta erken seçim kararı almıştı.

Muhalefet aday göstermeyecek

Protestocular seçim kararının yanı sıra hükümetin ulusal reform konseyi kurulması önerisini de reddetti; resmi muhalefet ise seçimlerde aday göstermeme kararı aldı.

Bugün, göstericilerin bir kısmı, Seçim Kurulu'nun seçim için adaylık kaydı yaptığı stadyuma girmek amacıyla taş atmaya başlayınca polis biber gazı kullanarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı.

Bir polis memuru ateşli silahla vurularak öldürüldü. Bazıları ciddi olmak üzere onlarca polisin ve göstericinin de yaralandığı bildirildi.

Yingluck'un partisi 2011 seçimlerini büyük bir çoğunlukla kazanmıştı.

Fakat protestocular, Yingluck'un kardeşi eski parti lideri Thaksin Shinawatra'nın hükümetin iplerini elinde tuttuğunu düşünüyor.

2006'da askeri bir darbeyle devrilen Thaksin yolsuzluk suçlamaları nedeniyle yurtdışına kaçmıştı.

İlgili haberler