Okinava'daki ABD üssüne onay çıktı

Japonya, Amerika Birleşik Devletleri'nin ülkenin güneyindeki Okinava adasındaki hava üssünün yerinin değiştirilmesine onay verdi.

Vali Hirokazu Nakaima, adanın daha az nüfus yoğunluğuna sahip bölgesinde hava üssü için ayrılan yeni alanda toprak doldurulması çalışmalarına başlanmasına karar verdi.

Anlaşma, Amerikan üssünün nereye taşınacağı konusunda yıllardır süren çıkmazın aşılmasını sağladı.

Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ile uzun süre önce yaptığı anlaşma dolayısıyla bu ülkede 26 binden fazla asker bulunduruyor.

Ancak, Amerikan üsleri, yerel halk tarafından tepkiyle karşılanıyor ve kamuoyu tepkisi siyasiler üzerinde bu konuda baskı oluşturuyor.

ABD'ye ait Futenma hava üssü, Okinava adasının kuzeyindeki Nago adlı az nüfuslu bölgeye taşınıyor.

Üsse yeni yer verilmesi kararı, yıllar süren müzakerelerin ardından alındı.

1996 yılında Japonya ve ABD Futenma hava üssünün kapatılmasına karar vermişti.

Ancak, Okinava yerel yönetimi, adada yeni bir üs inşa edilmesine karşı çıktı.

Muhalifler, ABD üssünün Okinava'dan tamamen çıkarılmasını talep ediyor.

1945 yılında yaklaşık 100 bin Okinavalı sivil, Okinava Muharebesinde hayatını kaybetmiş ve ada ABD'nin kontrolüne geçmişti.

Ada 1972 yılında Japonya'ya iade edildi ancak Amerikan üssünün kalmasına karar verildi.

Ada halkı, 1995'te 12 yaşındaki bir Japon kız çocuğuna tecavüz edilmesi ve 2004'te yaşanan helikopter kazası gibi nedenlerle ABD askerlerinin varlığına karşı çıkıyor.

Okinava İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ABD ve Japonya arasında imzalanan ve Kuzeydoğu Asya'daki güç dengesini belirleyen anlaşmanın en önemli unsuru.

Anlaşma uyarınca Japonya'nın savaşa hazır durumda bir ordu bulunması yasaklanıyor ve ABD Japonya'nın güvenliğini garanti ediyor.

İlgili haberler