'Halep'te varil bombalarından 15 günde 517 ölü'

Suriye'nin ikinci büyük kenti Halep'te 15 Aralık'tan bu yana havadan atılan patlayıcı dolu varillerle düzenlenen saldırılarda 517 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Merkezi İngiltere'de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı muhalif örgüte göre ölenlerden 151 çocuk, 46'sı da kadın.

İsyancılar, son zamanlarda Halep'te ordu birlikleri karşısında önemli kazanımlar elde etmiş, stratejik bir noktada bulunan kullanılamayacak durumdaki bir hastaneyi ele geçirmişti.

El yapımı varil bombaları helikopterlerden atılıyor ve hedef gözetilmediği için büyük yıkıma yol açabiliyor.

Bu arada, bir Norveç firkateyni, Suriye'den, imha edilecek kimyasal silahları teslim almaya hazırlanıyor.

Bu silahlar Suriye'nin Lazkiye limanından İtalya götürülecek.

Burada Amerikan donanmasına ait bir gemiye nakledilecek olan silahlar, uluslararası sularda, gemide titanyumdan özel olarak yapılmış bir tankta imha edilecek.

Suriye'nin kimyasal silahlarının imhasının denetiminden sorumlu kurum olan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Şam yönetiminden operasyona yardım konusunda çabalarını yoğunlaştırmasını istedi.

Ağustos ayında Şam'ın dış mahallelerinde sarin gazının kullanıldığı bir saldırıdan sonra ABD'nin Suriye'ye askeri müdahalesi gündeme gelmişti.

Suriye yönetimi olası bir müdahaleyi önlemek için kimyasal silahlarını imha etmeye razı olmuştu.

ABD ve Rusya'nın arabuluculuğuyla varılan anlaşma Suriye'nin tüm kimyasal silahlarının 2014'ün ilk yarısında imha edilmesini öngörüyor.

İlgili haberler