Rusya'da ikinci saldırı: En az 14 ölü

Rusya'nın Volgograd (eski adıyla Stalingrad) şehrinde bir troleybüste meydana gelen patlamada en az 14 kişinin öldüğü bildirildi.

Dün şehrin tren garına yönelik intihar saldırısında 17 kişi ölmüştü.

Rusya genelinde tren istasyonlarında ve havalimanlarında güvenlik önlemleri sıkılaştırıldı.

Rusya yönetimi, 2014 Soçi Kış Olimpiyatları öncesinde militan grupların saldırıları yoğunlaştırabileceğinden endişe ediyor.

Soçi Kış Olimpiyatları altı hafta sonra başlayacak.

Olimpiyat Komitesi'nden biri yetkili Reuter ajansına Rusya'nın oyunların güvenliği için gerekli güvenlik önlemlerini alacağından kuşkuları bulunmadığını söyledi.

Volgograd, Moskova'nın 900 km güneyinde, Kuzey Kafkaslar'daki Soçi'nin 700 km kuzey doğusunda yer alıyor.

Rus Soruşturma Komisyonu adına konuşan bir sözcü her iki patlamanın da "terör saldırısı" olarak soruşturulduğunu açıkladı.

Yaralı bebek var

Son patlama şehrin Jerjinski mahallesinde kalabalık bir pazar yerininyakınlarında meydana geldi.

Ölü ve yaralı sayısı sürekli değişiyor ancak Rusya Sağlık Bakanlığı ve soruşturmayı yürüten yetkililer bir basın toplantısı düzenleyerek en az 14 kişinin öldüğünü ve 20 kişinin yaralandığını söylediler.

Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova yanıklar ve çok sayıda patlamadan kaynaklı yaralarla hastaneye kaldırılanların durumunun ağır olduğunu kaydetti.

Bakan yaralılar arasında hamile bir kadın, 16 yaşında iki genç ve anne ve babasının öldüğü düşünülen altı aylık bir bebek de bulunduğunu söyledi.

Bölge valisi ölenler için beş günlük yas ilan etti.

Patlamanın hemen ardından olay yerine giden Rusya televizyonundan Maksim Ahmetov adlı muhabir, troleybüsün sabah işe giden insanlarla dolu olduğunu bildirmişti.

Patlama yerinin "korkunç" olduğunu anlatan muhabir, her yerde cesetlerin ve kar üzerinde kan izlerinin görüldüğünü belirtti.

Soruşturmayı yürüten komisyonun açıklamasında "İlk incelemelerden sonra artık patlayıcı maddenin bir intihar bombacısı tarafından patlatıldığını söylemek mümkün. Şüpheli kişinin vücudundan parçalar genetik testler için laboratuvara yollandı" denildi.

Sosyal medyaya yüklenen fotoğraflarda da troleybüsten arda kalan enkaz ve etrafa dağılan cesetlerin görüntüleri paylaşılıyor.

Pazar günü Volgograd-1 garında yerel saatle 12.45'te meydana gelen saldırıdan sonra çekilen görüntülerde de garın önünde bekleyen ambulanslar ve sedyede bekletilen cesetler görülüyordu.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Kuzey Kafkasya'daki radikal İslamcı gruplar, son yıllarda pek çok saldırı düzenledi.

BBC Moskova muhabiri Daniel Sandford, saldırılarla bombacıların doğrudan Soçi'yi bombalamaktansa Rusya genelinde herhangi bir hedef seçerek uluslararası düzeyde dikkat çekebileceklerini kanıtladıklarını söylüyor.

İlgili haberler