IOC: Soçi için Rusya'ya güvenimiz tam

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, Soçi kentinde 7 Şubat'ta başlayacak 2014 Kış Olimpiyatları'nda güvenlik açısından sorun yaşanmayacağı konusunda Rus makamlarına inancının tam olduğunu söyledi.

Thomas Bach, Volgograd kentinde 24 saat içinde düzenlenen iki bombalı saldırı için Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'e başsağlığı mesajı gönderdi.

Bach, bir tren garı ve bir troleybüsü hedef alan, toplam 31 kişinin öldüğü saldırıları "alçakça bir eylem" olarak niteledi.

Volgograd'da Ekim'de bir kadın intihar eylemcisinin bir otobüste düzenlendiği saldırıda altı kişi ölmüştü.

BBC Moskova muhabiri Daniel Sandford, iki saldırıyı gerçekleştirenlerin de Dağıstan ve Çeçenistan'da Rus yönetimine karşı savaşan İslamcı gruplarla bağlantısı olduğuna inanıldığını söylüyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, herhangi bir grubu suçlamadı fakat, saldırıları ABD, Suriye ve diğer ülkelerde militanların düzenlediği eylemlere benzettti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Reuters ajansına göre açıklamada, "ancak birlikte yenilgiye uğratılabilecek sinsi düşmana karşı uluslararası dayanışma" çağrısı yapıldı.

Bölge Valisi Sergei Bozhenov bombalı saldırıların Volgograd sakinleri ve tüm Rusya için "ciddi bir sınav" olduğunu söyledi.

Rus yetkililere göre Pazartesi sabahı kentte düzenlenen intihar saldırısında 14 kişi öldü. Pazar günü Volgograd tren garında bir intihar eylemcisi tarafından düzenlenen saldırıda da 17 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırılarda çok sayıda kişi de yaralandı.

Volgograd, Moskova'nın 900 km güneyinde, Kuzey Kafkaslar'ın 650 kuzeyinde ve Soçi'nin 700 km kuzey doğusunda yer alıyor.

Ancak Rusya'daki gazeteciler, Soçi'deki sıkı güvenlik önlemlerine rağmen Rus halkının eylemcilerin başka yerleri hedef alabileceği konusunda kaygılı olduklarını aktarıyor.

Kuzey Kafkasya'daki radikal İslamcı gruplar, son yıllarda pek çok saldırı düzenledi.

BBC muhabiri Sandford, saldırılarla bombacıların doğrudan Soçi'yi bombalamak yerine Rusya genelinde herhangi bir hedef seçerek uluslararası arenada dikkat çekebileceklerini kanıtladıklarını söylüyor.

İlgili haberler