Schumacher'ın durumu hâlâ ciddi

Fransız Alplerinde kayak yaparken dün bir kaza geçiren Formula 1 eski dünya şampiyonu Michael Schumacher'in sağlık durumu hâlâ kritik.

Kaldırıldığı hastaneden yapılan açıklamada, yedi kez Formula 1 dünya şampiyonu olan 44 yaşındaki Alman sürücünün hastaneye ağır beyin travmasıyla koma halinde getirildiği ve beyin ameliyatı geçirdiği kaydedildi.

Menajeri Sabine Kehm, kaza sırasında Schumacher'in oğluyla birlikte pist dışında kaydığını ve düşüp bir kayaya çarptığı sırada kaskının başında olduğunu açıkladı.

İlk haberlerde ünlü sürücünün hayati tehlike içinde olmadığı ve kazadan sonra biraz sarsılmış olsa da kalkıp yürüdüğü kaydedilmişti.

Ciddi değil denmişti

Kaza, dün sabah Fransız Meribel kayak merkezinde meydana geldi.

Merkezin yöneticisi Christophe Gernignon-Lecomte, Schumacher'in yardımına iki kayak devriyesinin yetiştiğini ve yakındaki Moutier vadisine götürülmek üzere helikopter çağırdıklarını anlattı.

Schumacher daha sonra, yerel saatle 12.40'da yine Fransa'nın güney doğusunda Grenoble'daki daha büyük bir hastaneye sevk edildi.

Sürücünün eşi Corinna ve iki çocuğu da kendisine eşlik ediyor.

Grenoble'daki Üniversite Hastanesi'nin açıklamasında "Schumacher hastaneye başından ağır yaralı olarak koma halinde getirildi, beyin ameliyatı geçirdi. Durumu ciddiyetini koruyor" denildi.

Hastanenin açıklaması beyin cerrahının, anestesi bölümü başkanının ve hastane müdür yardımcısının imzalarını taşıyor.

7 kere şampiyon

31 Ocak'da 45 yaşına girecek olan Schumacher 2012 yılında Formula 1 yarışlarından ikinci kez emekliye ayrıldığını duyurmuştu.

Schumacher 19 yıllık sürücülük kariyeri boyunca 7 kez dünya şampiyonu oldu ve 91 yarış kazandı.

Benetton ile 1994 ve 1995'de iki kez şampiyon olduktan sonra 1996'da Ferrari'ye geçti ve 2000 yılından itibaren arka arkaya beş kez Formula 1 şampiyonu oldu.

2006 yılında emekli olduktan sonra İspanya'da geçirdiği motosiklet kazasında omuriliğinden ciddi şekilde yaralandı.

Fakat 2010 yılında iyileşip Formula 1 pistlerine geri döndü ve Mercedes için yarıştı.

Üç yıl daha yarıştıktan sonra geçen sene ikinci kez emekliliğini ilan etti.

Kaza haberi dünyanın dört bir yanından F1 yarışçıları arasında üzüntüyle karşılandı.

İlgili haberler