Güney Sudan'da barış görüşmelerine 'evet'

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir

Güney Sudan'daki isyancıların lideri Riek Machar, kendisine bağlı güçlerin kilit önem taşıyan Bor'u ele geçirdiğini iddia etti ve artık barış görüşmeleri için masaya oturabileceğini bildirdi.

Machar, daha önce görüşmelere başlamak için, darbe planı hazırlamakla suçlanarak göz altına alınan 11 kişinin serbest bırakılmasını istemişti.

Riek Machar, rakibi Cumhurbaşkanı Salva Kiir'in darbe hazırlığı yapıldığı iddialarını da reddetti.

Uganda Cumhurbaşkanı isyancı güçlerin bu günün sonuna dek ateşkes anlaşmasına varamamaları ve görüşmelere oturmamaları halinde askeri müdahaleye girişeceğini bildirmişti.

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Kiir, dün BBC'ye verdiği mülakatta Machar'la yönetimi paylaşmayı reddetmişti. Güney Sudan'da son iki haftadır süren çatışmalarda en az 1000 kişi öldü.

Kiir, "Bu adamlar baş kaldırdı. İktidara geçmek isteyen isyan etmez. Bunun için bir süreçten geçilir." dedi.

Cumhurbaşkanı Salva Kiir, darbe hazırlığı yapıldığını açıkladığında göz altına alınan Machar'ın siyasi müttefiklerini serbest bırakmayı reddediyordu.

Bor kentinin Machar güçlerinin eline geçip geçmediği doğrulanamadı. Riek Machar'a bağlı güçler, kendisine bağlı isyancı askerlerle, 'beyaz ordu" diye bilinen ve savaşçı ruhunu yansıtmak üzere vücutlarına beyaz kül süren etnik milislerden oluşuyor.

Bir BM sözcüsü, BM kampının fazla uzağında olmayan Bor kentinin gün doğarken saldırı altında kaldığını bildirdi; Güney Sudan ordu sözcüsü de "büyük bir çatışma çıktığını" doğruladı.

Bir süre sonra da Machar, BBC'ye, barış görüşmeleri için Addis Ababa'ya heyet gönderdiğini duyurdu.

İlgili haberler