Beyrut'ta bir haftada ikinci patlama

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’un güneyinde Şii grup Hizbullah’ın kalesi olarak bilinen bölgede şiddetli bir patlama meydana geldi.

Patlamada en az beş kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

Hizbullah’ın yayın organı El Manar TV, patlamanın meydana geldiği Haret Hreik bölgesinde bir binanın ön yüzünün patlamanın etkisiyle büyük hasar gördüğünü belirtti.

Suriye’deki iç savaşın doğurduğu mezhepsel gerilim Lübnan’a sıçramış, ülkede son birkaç ayda çok sayıda bombalı saldırı düzenlenmişti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Hizbullah’a muhalefetiyle bilinen Lübnanlı eski Bakan Muhammed Şatah ve yedi kişi, 27 Aralık’ta bomba yüklü bir araçla düzenlenen intihar saldırısında hayatını kaybetmiş, olayda en az 50 kişi de yaralanmıştı.

Şatah’ın danışmanlığını yaptığı Lübnan eski Başbakanı Saad Hariri, saldırıdan Hizbullah’ı sorumlu tutmuştu. Ancak Şii grup, saldırıyla bir ilgileri olmadığını duyurdu.

Perşembe günkü saldırıyı üstlenen henüz olmadı ancak patlama, Lübnan'da geçen Kasım ayında İran Büyükelçiliğini hedef alan bombalı saldırıyı üstlenen radikal Sünni İslamcı örgütün lideri Mecid el Mecid'in gözaltına alınmasının bir gün sonrasına denk geldi.

El Manar TV, patlama sonrasında büyük bir kalabalığın yanan ve patlamanın etkisiyle ters dönen araçların etrafında toplandığı görüntüleri paylaştı.

İran Büyükelçiliği de hedef alınmıştı

İlk gelen bilgilere göre, patlamaya bomba yüklü bir aracın infilak etmesi neden oldu.

El Manar, patlamanın Hizbullah’ın siyasi bürolarının bulunduğu böyleye birkaç yüz kilometre mesafede meydana geldiğini, bölgede çok sayıda dükkân, restoran ve konut bulunduğu belirtti.

Bölge sakinlerinden Ali Oleik adlı muhasebesi Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, “Bir anda tüm bölge aydınlandı ve kaçmaya başladık” dedi.

BBC'nin Arap dünyasından sorumlu editörü Sebastian Usher, bombanın yakın zamanda yaşanan saldırılardan daha az şiddette olduğunu fakat günün yoğun bir saatte infilak etmesi nedeniyle etkisinin de büyük olduğunu söyledi.

Patlamanın yaşandığı bölgede bulunan İran Büyükelçiliği'ne Kasım ayında düzenlenen saldırıda 23 kişi ölmüştü.

El Kaida bağlantılı Abdullah Azzam Tugayları Örgütü'nün "emiri" olduğu belirtilen Suudi Arabistan vatandaşı Mecid el Mecid, "İran ve Hizbullah Suriye'de hükümet yanlısı gruplar safında savaşmaya devam ettiği sürece Lübnan'da saldırıların devam edeceğini" söylemişti.

Hizbullah, Beşar Esad hükümetine destek için Suriye’ye çok sayıda savaşçısını göndermişti.

Aralık ayı başında da, İran’la yakın ilişkileri bulunan üst düzey Hizbullah komutanlarından Hasan Lakkis de Beyrut’ta evinin dışında vurularak öldürülmüştü.

İlgili haberler