Malezya: Tanrı yerine Allah ifadesi içeren 300 İncil toplatıldı

Malezya'da İslami yetkililer ülkenin İncil Cemiyeti'nde Tanrı'ya Allah olarak hitap ettiğini söyledikleri 300'den fazla İncil'i toplattı.

Reuters haber ajansına konuşan İncil Cemiyeti yetkilileri İncillere el konulduktan sonra iki üyelerinin de kısa süreliğine gözaltına alındığını söyledi.

Ekim ayında bir mahkeme, gayrimüslimlerin Tanrı'ya hitap etmek için Allah kelimesini kullanamayacağına kanaat getirmişti.

Temyiz mahkemesi Allah kelimesinin İslam'a özel olması gerektiğine; aksi takdirde kamu düzeninin bozulabileceğine karar vermişti.

Malezya'da konuşulan başlıca dil olan Malaycada kişiler inançları ne olursa olsun tanrılarına hitap ederken Allah kelimesini kullanıyor.

Malaycaya Arapçadan giren Allah kelimesini kendi Tanrılarına hitap etmek için asırlardır kullandıklarını söyleyen Hıristiyanlar haklarına saldırıldığına inanıyor.

Temyiz Mahkemesi, 2009 yılında Katolik bir gazetenin Malayca dilindeki yayınlarında Tanrı yerine Allah kelimesini kullanabileceğine hükmeden bir mahkeme kararını bozmuş oldu.

2009 yılında verilen kararın ardından ülkede gerilim artmış; kiliseler ve camilere saldırılmıştı.

Olanları eleştirenler, Başbakan Necib Razak hükümetini, elektrik, petrol ve şeker fiyatlarının artmasına neden olacağı tahmin eden kesintilere Müslümanların duyduğu öfkeyi saptırmak için İncillerin toplatılmasına göz yummakla suçluyor.

'Kanunlara aykırı değil'

Toplatılan Malayca İnciller başkent Kuala Lumpur'un yakınlarındaki Selangor eyaletinde bulunan Malezya İncil Cemiyeti'nde bulunmaktaydı.

Malezya İncil Cemiyeti başkanı Lee Min Choon, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada "Gayrimüslimlerin Allah kelimesini kullanmasını yasaklayan bir Selangor eyalet yasasını çiğnediğimiz suçlamasıyla soruşturulduğumuz söylendi." dedi.

Başbakan Necib Razak'ın koalisyonun ana üyesi UMNO partisi üyelerinin Pazar günü eyalette bulunan tüm kiliselerde Allah kelimesinin "izinsiz kullanılmasını" protesto edeceklerini açıkladı.

Malezya medyası, UMNO Genel Başkan Yardımcısı Muhyiddin Yassin'in "Selangor'da kanunlar var. Buna ek olarak Sultan'ın emri de var. Yani [üyelerimiz] Sultan'ın emirlerini yerine getiriyor. Kanunlara aykırı bir şey yapmıyorlar." dediğini aktarıyor.

Ama Malezya Kiliseler Konseyi yaptığı bir açıklamada baskından "büyük endişe duyduğunu" söyleyip hükümete "federal anayasa uyarınca inanç haklarının korunması" çağrısı yaptı.

2009 yılında yaşanan tartışma, İçişleri Bakanlığı'nın Herald gazetesinin Allah kelimesini kullanmasını yasaklamasıyla patlak vermişti.

Ülke nüfusunun üçte ikisini oluşturan Müslümanlara ek olarak Malezya'da büyük Hindu ve Hristiyan toplulukları da bulunmakta.

İlgili haberler